"Húsevő baktériummal" fertőzhetnek meg háziállataink

Az MRSA nevű, az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktérium a kutyák és macskák között is terjedhet, sőt ezekről az emberre is átjuthat - állítja egy friss tanulmány.

Az MRSA több néven is ismert - egyesek Mercerként említik, mások a teljes elnevezést használják: meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus , de ezen kívül ismert még további elnevezése (ORSA), sőt a sajtó sokszor "húsevő baktériumként" citálja.

A kórházi szuperbaktériumnak is hívott kórokozó egyik törzsét a háziállatok szintén hordozhatják - ezt állapították meg a Cambridge-i Egyetem kutatói. Nemcsak az otthoni kedvencekről van szó, tehát kutyákról és macskákról, hanem haszonállatokról is. Sőt az állatokról emberre is átjuthat a bacilus.

A kutatók két egymástól független esetet is leírtak, amelyben haszonállatok voltak a kórokozó forrásai, és emberek fertőződtek meg.

A genetikai tesztek azt mutatják, hogy a kutyák és a macskák ugyanazt a baktériumtörzset hordozzák, mint az emberek. Ez azt jelenti a Daily Mail, a brit lap szerint , hogy az MRSA állatok között is terjedhet, például állatorvosi klinikákon, akárcsak az emberek között, a kórházakban. Ugyanakkor a tudósok igyekeznek megnyugtatni a gazdákat, hogy az otthoni állatok esetében nagyon kicsi a megfertőződés kockázata.

Az MRSA-t normál esetben sok ember hordozza, például a bőrén, az orrcimpájában vagy a torkában. Általában nem okoz tüneteket, de a sebekbe bejutva fertőzést okozhat. Most a cambridge-i kutatók azt állítják, minden századik macska hordozza ezt a baktériumtörzset, a kutyáknál pedig 2-9 százalékos az előfordulás esélye.

MRSA (Kép: Wikipedia)

Dr. Mark Holmes egyetemi oktató szerint a fertőzés veszélye kétirányú: nemcsak az állatokról az emberre, hanem fordítva is megtörténhet. Ugyanakkor Holmes is hangsúlyozta: mindez nem riasztó jelenség, a háziállatoknál is megszokott az MRSA jelenléte, az állatok megfertőződése pedig rendkívül ritka.

A cambridge-i kutatók eredményeiket az Amerikai Biológiai Társaság a HáziPatika.com is beszámolt 2011-ben.

A szóban forgó MRSA-törzset egyébként a kutatócsoport két évvel ezelőtt azonosította. A DNS-vizsgálatokból azóta kiderült, hogy bár a fertőzés két irányban terjedhet, a valószínűbb az, hogy állatról emberre kerül át.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

A gomolyfelhők feloszlanak, kiderül az ég, csapadék nem lesz. Az Alpokalján, a Mura és a Dráva mentén foltokban köd képződhet. Mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 11 fok között várható, azonban a hidegre hajlamos helyeken ennél hidegebb, a vízpartoknál néhány fokkal enyhébb lehet az idő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra