Így fertőzhet meg a macskánk

A macskakarmolás betegség akkor fertőzi meg az embert, ha egy olyan macska karmolja, harapja vagy nyalja meg az embert, amely a Bartonella henselae baktérium hordozója.

A macskakarmolásos láz létéről a legtöbben valószínűleg Ted Nugent megaslágeréből értesültek. Pedig a veszély mindig ott leselkedik azokra, akik érintkezésbe lépnek e házi kedvencekkel.

A betegség többnyire nem okoz komoly tüneteket, de a gyenge vagy legyengült immunrendszerű emberek esetében már veszélyesebb, ilyenkor gyors orvosi beavatkozásra is szükség lehet. A macskakarmolási betegség többnyire a gyerekeket érinti, hiszen ők sokkal többet és gyakran durvábban játszanak a cicákkal, ami az állatokat azokat védekezésre vagy éppen támadásra késztetheti.

A macskakarmolási betegséget csak a fertőzött állat terjeszti

A macskakarmolási betegséget csak a fertőzött állat terjeszti

A macskakarmolási betegség az első napokban nem okoz látható tüneteket, ilyenkor a baktérium még csak szaporodik a szervezetben, majd 3-10 nappal később apró dudorok és kiütések jelennek meg az érintett területen. Az elkövetkező hetekben a sérülés helyéhez közel eső nyirokcsomók megduzzadnak, kivörösödnek és puhává válnak. A tünetek akár négy hónapig is mutatkozhatnak. A nyirokcsomók megduzzadását kísérheti bélfájdalom, láz, étvágytalanság, fejfájás, ízületi fájdalom, kiütés és torokgyulladás is.

A macskakarmolási betegség egyik legjelentősebb következménye a nagyon magas láz. Ha a karmolás nyoma nem tűnik el, ha a vörös terület a seb körül növekszik, vagy ha a magas láz több mint két napig fennáll, akkor biztosan orvoshoz kell fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legtöbb fertőző macskabetegség csak a macskákat érinti, ám az úgynevezett zoonotikus betegség átterjedhet a négylábú állatról az emberekre. Részletek!

A makacsul fennmaradó magas láz esetén az orvos antibiotikumot írhat fel, a nyirokcsomók fájdalmára pedig egyszerű fájdalomcsillapítókat is lehet szedni. A macskakarmolási láz egyik jellemzője, hogy aki egyszer átesett rajta, nagy valószínűséggel többet nem szenved majd tőle.

A betegség megelőzésének legjobb módja a macskák egészségesen tartása, s az arravaló figyelem, hogy az állat lehetőleg ne karmoljon vagy harapjon meg senkit. Illetve be kell tartani a higiéniai szabályokat is, például kezet kell mosni a macskákkal való érintkezést követően.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra