A macskakarmolásos láz létéről a legtöbben valószínűleg Ted Nugent megaslágeréből értesültek. Pedig a veszély mindig ott leselkedik azokra, akik érintkezésbe lépnek e házi kedvencekkel.
A betegség többnyire nem okoz komoly tüneteket, de a gyenge vagy legyengült immunrendszerű emberek esetében már veszélyesebb, ilyenkor gyors orvosi beavatkozásra is szükség lehet. A macskakarmolási betegség többnyire a gyerekeket érinti, hiszen ők sokkal többet és gyakran durvábban játszanak a cicákkal, ami az állatokat azokat védekezésre vagy éppen támadásra késztetheti.
A macskakarmolási betegséget csak a fertőzött állat terjeszti
A macskakarmolási betegség az első napokban nem okoz látható tüneteket, ilyenkor a baktérium még csak szaporodik a szervezetben, majd 3-10 nappal később apró dudorok és kiütések jelennek meg az érintett területen. Az elkövetkező hetekben a sérülés helyéhez közel eső nyirokcsomók megduzzadnak, kivörösödnek és puhává válnak. A tünetek akár négy hónapig is mutatkozhatnak. A nyirokcsomók megduzzadását kísérheti bélfájdalom, láz, étvágytalanság, fejfájás, ízületi fájdalom, kiütés és torokgyulladás is.
A macskakarmolási betegség egyik legjelentősebb következménye a nagyon magas láz. Ha a karmolás nyoma nem tűnik el, ha a vörös terület a seb körül növekszik, vagy ha a magas láz több mint két napig fennáll, akkor biztosan orvoshoz kell fordulni.
A makacsul fennmaradó magas láz esetén az orvos antibiotikumot írhat fel, a nyirokcsomók fájdalmára pedig egyszerű fájdalomcsillapítókat is lehet szedni. A macskakarmolási láz egyik jellemzője, hogy aki egyszer átesett rajta, nagy valószínűséggel többet nem szenved majd tőle.
A betegség megelőzésének legjobb módja a macskák egészségesen tartása, s az arravaló figyelem, hogy az állat lehetőleg ne karmoljon vagy harapjon meg senkit. Illetve be kell tartani a higiéniai szabályokat is, például kezet kell mosni a macskákkal való érintkezést követően.
Forrás: MNT