Így küzdenek a szúnyogok ellen

Mindössze 45 nap alatt 99 százalékkal csökkentette a maláriaszúnyogok populációját egy genetikailag módosított élősködőgomba, amelyet jelenleg a közép-afrikai Burkina Fasóban tesztelnek a kutatók.

A maláriát a nőstény szúnyogok terjesztik, a betegség évente több mint 400 ezer ember halálát okozza. Ezen változtathat a Marylandi Egyetem és a Burkina Fasó-i IRSS kutatóintézet szakembereinek felfedezése. A kutatók a maláriaszúnyogokat fertőző Metarhizium pingshaense nevű parazitagombára alapozták a vizsgálatukat.

szúnyog, szúnyogcsípés, szúnyoginvázó, malária, maláriaszúnyog, fertőző betegségek, gomba, pók,
A genetikailag módosított gomba gyorsan végez a szúnyogokkal. Fotó: 123rf

Egy pók és egy gomba adja a megoldást

"Ezek a gombák genetikailag könnyen alakíthatóak" - mondta Raymond St. Leger, az egyetem professzora. Az élősködő módosításához egy Ausztráliában honos tölcsérhálós pók mérgének egyik összetevőjét használták fel. A méreganyag előállítására vonatkozó genetikai instrukciót a kutatók hozzáadták a gomba saját genetikai kódjához. Így amikor az élősködő bekerül a szúnyogba, elkezdi termelni a mérget. A laboratóriumi tesztek azt mutatták, hogy a genetikailag módosított gomba gyorsabban végez a szúnyogokkal, ráadásul ehhez kevesebb gombaspórára van szükség.

Jönnek a betegséget terjesztő szúnyogok - a részleteket itt olvashatja el!

A szakemberek egy csaknem 600 négyzetméteren elterülő - növényekkel, kunyhókkal, vízforrásokkal és a szúnyogok számára szükséges táplálékkal felszerelt - mesterséges falvat építettek fel Burkina Fasóban. A területet dupla rétegű szúnyoghálóval borították be. A szezámolajjal elkevert gombaspórákat fekete pamutlepedőkön kenték szét, amelyekre a szúnyogoknak rá kellett szállniuk, hogy érintkezzenek az élősködővel. A kutatók 1500 szúnyoggal kezdték meg a kísérletet.

Hatékony módszernek bizonyult

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A publikált eredmények szerint a génmódosított gomba nélkül a szúnyogok jelentősen megszaporodtak, ám az élősködő bevetése után 45 nappal mindössze 13 vérszívó volt még életben. "A génmódosított gomba mindössze két nemzedék alatt összezúzta a szúnyogpopulációt" - mondta Brain Lovett, az egyetem munkatársa.

A tesztekből az is kiderült, hogy a gomba kizárólag a szúnyogokra jelent fenyegetést, a többi rovarra nem. A kutatók hangsúlyozták, hogy nem a maláriaszúnyogok teljes kiirtása a cél, hanem a malária terjedésének megfékezése. A szakemberek szerint azért van szükség új módszerekre, mert a szúnyogok egyre ellenállóbbak a rovarirtókkal szemben. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a maláriás betegek száma egyre nő a tíz legsúlyosabban érintett afrikai országban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.