A hasznostól a veszélyesig
A láz többnyire baktérium- vagy vírusfertőzések, szövetkárosodások és gyulladások kísérő tünete. A gyulladás nyomán olyan anyagok kerülnek az agyba, melyek a láz kialakulásáért felelős prosztaglandin keletkezését serkentik. A test hőszabályozó központja a köztiagy hipotalamusz nevű részében található. Láz kialakulásakor a prosztaglandin hatására a központ növeli a hőtermelést, ebbe gyors összehúzódásokkal az izmok is besegítenek, azaz remegnek, mi pedig ezért didergünk. Ellentétes hatásként a hőszabályozó központ csökkenti a hőleadást: szűkülnek a bőr hajszálerei, így a testhőmérséklet emelkedik.
Valójában a test maghőmérséklete fontos, a testfelszíni értékek változók, a végbélnyílásban például +0,5°C-kal több mérhető, mint máshol.
Hónaljban mérve 37-38°C közötti testhőmérséklet esetén hőemelkedésről, 38°C felett lázról, 39-40,5 között magas lázról, 40,5 felett pedig igen veszélyes állapotról (hiperpirexia) beszélünk. A magas hőmérséklet gátolja a kórokozók szaporodását, gyorsítja az ellenanyag-termelést és a kórokozók megsemmisítését.
A hőmérséklettel azonban emelkedik az oxigénigény is, ami a szívet túl nagy igénybevételnek teszi ki: 0,5ºC-os testhőmérséklet-növekedés tízzel emeli a pulzusszámot. A gyermekek fél és öt éves kor között hajlamosabbak a lázgörcsre , leggyakoribb a 18-24 hónapos fiúgyermekeknél. Fontos tudni, hogy megfelelő lázcsillapítással a lázgörcs megelőzhető! Bár a rángással, izomfeszüléssel, a bőr elszürkülésével és lilulásával, a szem fennakadásával és eszméletvesztéssel járó, nagyon ijesztő roham rendszerint magától elmúlik, de ilyenkor azonnal orvost, mentőt kell hívni.
A kismamák lázának csillapítása a magas maghőmérséklet magzatkárosító hatása miatt szükséges.
Vény nélkül, de nem ész nélkül!
A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek láz-, fájdalomcsillapítók és gyulladásgátlók. A prosztaglandin termelődéséhez fontos enzimet (ciklooxigenáz) gátolják. A normál testhőmérsékletet nem befolyásolják, nem csökkentik. Némely hatóanyagok gyermeknek csak orvosi felügyelet mellett adhatók.
Az acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszerek enyhe és közepesen erős láz- és fájdalom csillapítására jók, húsz perc múlva kezdenek hatni.
A paracetamol hatékony fájdalomcsillapító és testhőmérséklet-csökkentő . Bevétel után fél óra múlva hat. Normál adagolás esetén nyugodtan szedhető.
Az aminofenazon és származékai (fenazon, noraminofenazon) erőteljes hőmérsékletcsökkentők, fájdalomcsillapítók és gyulladásgátlók. Gyermekgyógyászatban lázgörcs ellen is jól beváltak. Mellékhatásai közé tartozik a ritkán előforduló, hirtelen kialakuló fehérvérsejt-szám csökkenés, valamint hosszan tartó alkalmazása függőséget okozhat.