Így lehetne javítani a védőoltások hatékonyságán

61 genetikailag módosított baktériumtörzs segítségével javítani lehet az olyan védőoltások hatékonyságán, mint az influenza, a szamárköhögés, a kolera vagy a humán papillómavírus (HPV) elleni vakcina.

A védőoltások serkentésre az elmúlt 70 évben adalékanyagokat, leggyakrabban alumíniumsókat használtak. Mindazonáltal a hatást nem teljesen értették, és korlátok is jelentkeztek. Négy éve az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) jóváhagyta az első biológiai adalékanyag (adjuváns) alkalmazását, ez a tény indította be Dr. Stephen Trent és munkatársainak fantáziáját. A aktuális számában bemutatott tanulmány genetikailag módosított Escherichia coli törzsekre fókuszál. A módszer segítségével növelni lehet a védőoltás keltette immunválasz hatékonyságát.

Az adjuváns technológia kialakulása a modern orvostudomány hőskorára tehető, amikor az oltóanyagok szennyeződése csak fokozta a hatást. A védőoltás hatóanyaga a kórokozó baktérium vagy vírus legyengített, illetve elölt formája, mely a szervezetbe jutva mintegy betanítja az immunrendszert, hogy az éles találkozás során ismerje fel a kórokozót. Az adjuváns ennek hatásfokát fokozza. Az általánosan elterjedt alumíniumsós módszert követően 2009-ben a HPV-ellenes oltás egy bakteriális endotoxint tartalmazott. Az endotoxinok a baktérium felszínének összetevői, mely az emberi szervezet számára igen veszélyes, ezért az evolúció során intenzív válasz alakult ki ellenük - ez a reakció köszön vissza akkor is, amennyiben adjuvánsként alkalmazzák.

Jelen munka során Trent és munkatársai olyan Escherichia coli törzseket hoztak létre, melyek endotoxinok széles spektrumát képesek előállítani, attól függően, hogy az aktuális oltás hatékonyságának növeléséhez éppen melyikre van szükség. A jövőben további lehetőségként merül fel, hogy maga a baktérium tartalmazza azokat az antigéneket, melyek ellen szeretnénk, hogy az immunválasz létrejöjjön. A tudósok bizakodóak, és most az együttműködő gyógyszeripari partnerekre várnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra