Így védekezik a szervezet a szalmonella ellen

Mindössze tizenöt különböző mikrobafaj jelenléte elegendő a bélben, hogy megakadályozza a szalmonellafertőzést - derült ki egy nemzetközi kutatócsoport eredményeiből.

Az egerek és az emberek bélrendszerében több milliárd mikroba él, amelyek segítik az emésztést és megakadályozzák a kórokozók elterjedését.

Egy tucat még nem elég

Bärbel Stecher, a Müncheni Egyetem munkatársa vezetésével a szakértők az egerek bélrendszerében legelterjedtebb baktériumok közül tizenkettőt ültettek be sterilen tartott rágcsálókba.

Az egerek és az emberek bélrendszerében több milliárd mikroba él
Az egerek és az emberek bélrendszerében több milliárd mikroba él

Ezután tesztelték, vajon fogékonyak-e ezek az állatok a szalmonellafertőzésre . A teljesen bélflóra nélküli állatok ugyanis fokozottan ki vannak téve a fertőzésnek. A tucatnyi baktérium bizonyos védelmet nyújtott az egereknek, de korántsem volt annyira hatásos a betolakodók ellen, mint a természetes bélflóra .

A bélflóra alapfelszerelése

A kutatók kiértékelték a tizenkét mikrobafaj örökítőanyagának szekvenciáit, és megvizsgálták, mire lenne még szükség a védelemhez. További három olyan baktériumfajt ültettek be az egerek bélrendszerébe, amelyek oxigénnel és oxigén nélkül is képesek élni (ezek a fakultatív anaerob baktériumok). Ezután azonnal kialakult a "normál" egerekével megegyező, szalmonella elleni védettség.

Évente körülbelül 12 ezer ember lesz szalmonellás hazánkban. A betegség tünetei a hányingertől az egészen magas, akár 40 fokos lázig is terjedhetnek.

A tizenöt baktérium kombinációja tehát az az "alapfelszereltség", amelyet más kórokozók ellen is bevethetnek, és ha szükséges, kibővíthetnek - vélik a kutatók, akiknek tanulmánya a Nature Microbiology című tudományos lapban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +13 °C

Tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, a legtöbb napsütés a délkeleti tájakon és a keleti határvidéken lehet, de az Észak-Dunántúlon is lehetnek - főleg délután - hosszabb napos időszakok. Frontális csapadékzóna erősödik meg felettünk, így nő a csapadék intenzitása és területi kiterjedése, délkeleten zivatarok is kialakulhatnak. Legkisebb eséllyel az északnyugati harmadban lehet csapadék. Délutánra már országszerte északira, északnyugatira fordul a szél, és élénk, néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 16 és 21 fok között várható, de a naposabb délkeleti, keleti részeken 25 fok köré melegszik fel a levegő. Ma is melegfrontjellegű hatásra számíthatunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra