Falus András az InfoRádiónak nyilatkozott, ahol elmondta: ha csak a társadalom 10-20, legfeljebb 30 százaléka oltatja be magát, egyértelmű annak a veszélye, hogy nem alakul ki a járvány megállításához szükséges védettség. Ehhez ugyanis 60-70 százalék kellene.
"Terjed a fáma, mint a vírus"
A szakember szerint az oltásellenesség hátterében két ok áll. Az egyik az egészségnevelés hiánya. Meg kellene ugyanis tanítani a gyerekeknek, hogy ismerjék a testüket, és tisztában legyenek azzal, mi történik, ha például egy baktérium bekerül a szervezetbe. A másik, hogy - mint az immunológus fogalmazott - "terjed a fáma, mint a vírus". Vagyis, az emberek mindenféle anekdotikus történeteket hallanak/mondanak arról, milyen problémákat okozott az oltás egyeseknél, ami értelemszerűen sokakat elriaszthat.
Falus András kiemelte, a mellékhatás - egy kis helyi gyulladás, fájdalom, pirosság a szúrás helyén, hőemelkedés stb. - nemhogy nem veszélyes, hanem kötelező, ezzel ugyanis egy aktív immunizálást végzünk. Ha nincs mellékhatás, az azt jelenti, hogy sikertelen az oltás. A szakember arról is beszélt, hogy a nem kívánt mellékhatások - az illető felkarja, ahová az injekciót kapta, a vártnál jobban fáj, esetleg megduzzadnak a nyirokcsomók - átlagosan 50 emberből 1-nél fordulnak elő. Az olyan súlyosabb mellékhatások, mint az átmeneti érzéketlenség az érintett területen, a magas láz, nagyjából minden 10 000-dik emberből 1-nél jelentkeznek. Az allergiás, úgynevezett anafilaxiás, életre is veszélyes tünet pedig még ritkább, 5 millió emberből 1-et érint.
Az oltás mindannyiunk ügye, nem magánügy
Sokan amiatt is aggódnak, hogy mivel a vakcinák "nagyon sebtében" készültek el, nem megbízhatóak. Falus András ezzel kapcsolatban leszögezte: a modern biotechnológia, a molekuláris biológia és a genetika ugrásszerű fejlődésen mentek keresztül, a mostanihoz hasonló együttműködés és nyitott fejlesztés, nyilvános és számon kérhető, tudományosan vitákban megalapozott információcsere, ami március óta a világon van, még nem volt az emberiség történetében. Hozzátette, az elmúlt tíz hónap érdemi értelemben többszöröse annak, mint ami például eddig történt a kanyaróval vagy a mumpsszal.
A szakember ezért mindenkit arra biztat, hogy oltassa be magát, az oltás ugyanis szerinte mindannyiunk ügye, nem magánügy. Aki elutasítja a vakcinát, az nemcsak megfertőződhet, de másoknak is átadhatja a kórokozót.
Kárpátalján már megjelent a mutálódott koronavírus - az infektológus szerint ez az a variáns, amely miatt most részleges vesztegzárat rendeltek el a briteknél. A részleteket társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashatja el.