A gonorrhoea (más néven: kankó, tripper) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő baktériumfertőzés a chlamydia után. Védekezés nélküli hüvelyi, orális és anális szex, illetve közös használatú szexuális játékszerek révén fertőződhetnek meg a betegek. A férfiak körülbelül 10 százaléka, a nők 50 százaléka tünetmentes marad a fertőzéssel, de sokan kellemetlen zöld vagy sárga folyást, fájdalmat tapasztalnak vizelés közben. Ha nem kezelik, nőknél kismedencei gyulladásos betegséghez, illetve mindkét nemnél meddőséghez vezethet. A gonorrhoeát okozó baktérium, a Neisseria gonorrhoeae az 1930-as évek óta fokozatosan antibiotikum-rezisztenciát fejlesztett ki. Olyannyira, hogy az Egészségügyi Világszervezet ma már "kiemelt fontosságú" kórokozónak tekinti, amely új antibiotikumok kifejlesztését igényli – olvasható az IFL Science cikkében.
Szuperellenálló baktériumtörzs
A most felfedezett, szuperellenálló baktériumtörzset egy ötvenes éveiben járó férfinél azonosították. A férfi 2022 áprilisában kezdett tüneteket tapasztalni, miután védekezés nélküli szexuális kapcsolatot létesített egy kambodzsai női szexmunkással – olvasható az Eurosurveillance folyóiratban megjelent tanulmányban. A vizsgálatok kimutatták, hogy a férfi a gonorrhea egy olyan törzsével fertőződött, amely szorosan kapcsolódik a "WHO Q" néven ismert törzshöz. Ezt a törzset kis számban jelentették már az Egyesült Királyságban és Ausztráliában, és eredetét Délkelet-Ázsiához kötik, de még nem dokumentálták eddig.
Két hét után is pozitív volt
A gonorrhea szokásos kezelése a széles körben használt azitromicinnel
és a ceftriaxonnal történik. Eleinte a beteget is ezekkel kezelték, és bár látszólag
megszűnt néhány tünete, két héttel később még mindig pozitív volt a gonorrhea-tesztje,
illetve az állapota is romlott. Az orvosok számos vizsgálatot végeztek, hogy
kiderítsék, milyen gyógyszerekre lehet érzékeny a törzs. Végül az
amoxicillin-clavulánsavval történő kezelés mellett döntöttek, amely
működőképesnek bizonyult. A tudósok kiemelték: most még sikerült leküzdeni ezt a baktériumtörzset, de új antibiotikumok nélkül a
gonorrhea megbetegedések hamarosan kezelhetetlenné válhatnak. Az erre
irányuló gyógyszerkísérletek ugyanakkor folyamatosak, biztató eredmények is
akadnak. Erről bővebben ebben a cikkünkben olvashat.