Jens Spahn egészségügyi miniszter javaslata értelmében az óvodába és iskolába járó gyerekek mellett mindenkit be kell oltani a járványos betegség ellen, aki oktatási, egészségügyi vagy egyéb közösségi intézményben dolgozik. Az immunitást oltási igazolvánnyal kell majd igazolni, azt pedig egy orvosi igazolással kell bizonyítani, ha az illető már volt kanyarós.
Nem oltanak be mindenkit
Mentességet kapnak az oltási kötelezettség előtt azok, akik orvosi igazolással tudják alátámasztani, hogy az oltás beadása számukra egészségügyi okból ellenjavallt. Nem lesz kötelező beoltani azokat sem, akik 1970 előtt születtek, mert az ő esetükben nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy átestek a betegségen, és ezzel egy életre immunitást szereztek a kanyaró ellen. Az oltóanyag a fogorvosokat kivéve minden orvosnál elérhető lesz.
Az oltási kötelezettséget megszegőket súlyos pénzbírság fenyegeti. Jens Spahn korábban 2500 eurós - több mint 800 ezer forintos - büntetésről beszélt. Az oltottság ellenőrzéséért és a bírságok kiszabásáért a helyi egészségügyi hatóságok lesznek felelősek. Az iskolák, az óvodák és az egyéb intézmények nekik lesznek kötelesek jelenteni az oltottság helyzetét.
95 százalékos átoltottság a cél
A minisztérium célja, hogy Németországban a lakosság 95 százaléka immunitást szerezzen a kanyaróval szemben, ami az egész társadalom számára védettséget jelentene. A fertőző betegségekkel foglalkozó Robert Koch Intézet adatai szerint 2017-ben az iskolakezdők 93 százaléka kapta meg a megfelelő védettséghez szükséges mindkét oltást. A fennmaradó 7 százalék abból ered, hogy szülők a legtöbb esetben egyszerűen elfelejtik a kellő időben beadatni gyermekeiknek a második, emlékeztető oltást, mások pedig mellékhatásoktól tartanak.
A kanyaróval szemben azonban nem csak gyerekek védtelenek. Az idén jelentett megbetegedések felében fiatal felnőttek kapták el a kórt. A minisztérium mintegy 600 ezer ember beoltásával számol, ha a német parlament elfogadja a törvényt. Az oltási kötelezettség várhatóan 2020 márciusában lép hatályba.