"A koronavírus ellen nem tudunk élethosszig tartó védettséget szerezni, az évek óta világszerte cirkuláló nátha-koronavírusokat is ezért kapjuk el évről évre. Az omikronon átesetteknél a nem oltottak természetes védettsége valószínűleg 3-4 hónapon belül le fog csengeni" - mutatott rá a pécsi szakember a Forbesnak nyilatkozva, hozzátéve, hogy ez egyelőre feltételezés, biztosat nem lehet kijelenteni a kérdésben. Kifejtette, ha az omikron variáns át is immunizálja a lakosság nagy részét, a védettség elkopásával újra és újra fellángolhat a járvány. Másrészt bármikor jöhet egy új variáns, amely ellen nem elég hatékony a korábban kialakult immunitás.
Dr. Jakab Ferenc szerint az idei évi kilátások annyiban mindenképpen mások, mint a tavalyiak voltak, hogy az átoltottság ma már magasabb szintű, illetve várhatóan tovább fog emelkedni. Emellett a természetes átfertőződést is figyelembe kell venni, mert az is nyom valamennyit a latba, még ha idővel el is kopik. "Csökkenő amplitúdójú, csökkenő intenzitású és talán enyhébb klinikai tüneteket okozó kisebb járványok lesznek, én ezt várom, de ezt felülírhatja a természet" - árulta el a virológus.
Kitért rá, megjelenhetnek újabb, az omikronnál súlyosabb tüneteket okozó vírusváltozatok is. Az omikron variáns más mechanizmussal tör be a sejtekbe, mint a korábbiak, ezért kevésbé érinti a tüdőt. Ez azonban nem azt jelenti, hogy újabb mutációk révén ne támadhatná ismét erőteljesebben a tüdőt a SARS-CoV-2. "Ezért óvatosan kell kezelni az olyan kijelentéseket, hogy az omikronnal vége a pandémiának . Lehet, hogy időlegesen megoldja, de nem hiszem, hogy végérvényesen ez fogja jelenteni a koronavírus veszélyének a végét" - szögezte le Jakab az interjúban.
Bár kevésbé okoz súlyos tüneteket, mint a delta, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója szerint mégsem tekinthető enyhének a koronavírus omikron variánsa .