"Én is beadattam az oltást természetesen, az elsők között voltam, aki jelentkezett, nem, semmi mellékhatása nem volt" - ezt mondta az ATV Híradójának Jakab Ferenc virológus professzor, aki szerint nemcsak a tünetmentes fertőzöttek, de akár a kórházban fekvő súlyos COVID-19-betegek is megkaphatják a vakcinát, utóbbiak oltásáról azonban a kezelőorvosnak kell majd döntenie. A szakember az aktív fertőzöttek immunizálásával kapcsolatban megjegyezte, problémát ugyan a mellékhatások nem okoznak, az viszont kérdés, hogy mennyire hatékony védettség alakulhat ki olyankor.
Egy hónap alatt kifejlődik a védettség
Jakab Ferenc hangsúlyozta, "az újgenerációs vakcinától nem kell tartani". Mint mondta, a COVID-19 ellen biztosan hatásos az oltás, és nagyjából egy hónap alatt ad teljes védettséget, az viszont egyelőre nem egyértelmű, hogy a vakcináltak elkaphatják-e újra a koronavírust .
"Ezt még nem tudjuk, de reményeim szerint a vírusfertőzés ellen és a betegség kialakulása ellen is megvéd" - vélekedett a virológus, aki a csatorna kérdésére válaszolva úgy fogalmazott, kicsi az esély, hogy beoltott személy az oltás után elkapott vírust tovább tudja adni egy nem beoltott embernek. Mindazonáltal Jakab Ferenc hangsúlyozta, az "óvintézkedéseket mindaddig fenn kell tartani, amíg nem végzik el a megfelelő számú oltást, és nem alakul ki a nyájimmunitás ".
A COVID-19-járvány megtanított bennünket néhány szabályra, amelyek segíthetnek elkerülni a fertőzést. De az elszigetelődés, a gyakori kézmosás, a közösségi távolságtartás és a maszkviselés elég kényelmetlen dolog. Szerencsére vannak további módszerek, amelyekkel kellemesen fokozható a védekezés hatékonysága. Ezekről a kellemes vagy néha bizarr módszerekről ide kattintva olvashat bővebben.