A Johns Hopkins Egyetem legfrissebb adatai szerint Japánban eddig 3906 koronavírusos beteget regisztráltak, 92 ember hunyt el a fertőzés következtében, a gyógyultak száma pedig 592. Csak Tokióban legalább 1000 Covid-19-beteg van, de a hivatalosan diagnosztizáltakon kívül még sokkal többen lehetnek.
Emiatt már tegnap arról írtak japán lapok, hogy a miniszterelnök, Abe Sinzo vészhelyzetet hirdethet ki ma. Végül ez be is következett, bár a kormányfő nem az egész országra kiterjedve rendelt el rendkívüli állapotot, hanem egyelőre 7 prefektúrában. A rendelet szerdán lép életbe, és május 6-ig lesz érvényben Tokióban, Csibában, Kanagavában, Szaitmában, Oszakában, Hjogóban és Fukuokában. A rendkívüli állapotra hivatkozva a kormányzók kijárási korlátozásokat vezethetnek be, és szabályozhatják az oktatási intézmények működését.
Nincs büntetés, ha megszegik a szabályokat
A helyi egészségügyi szakértők abban bíznak, hogy ez majd segít csökkenteni a lakosok közötti érintkezést. Bár a szabályok nem olyan szigorúak, mint a többi országban bevezetett hasonló intézkedések. A japán törvények ugyanis nem teszik lehetővé, hogy a tokiói kormány az európai államokban vagy Kínában látott óvintézkedésekhez hasonlókat léptessen életbe. Az állampolgárokat nem lehet büntetni a korlátozások megszegéséért, és a cégeket sem kényszeríthetik bezárásra.
18 rezidens orvos is megfertőződött
Az is jól mutatja, mennyire lazán kezelik a korlátozásokat az országban, hogy mint kedd délután hírül adták, 40 orvostanhallgató is részt vett Tokióban egy népes ivászaton március 26-án, minek következményeként tizennyolcan koronavírus-fertőzést kaptak. A leendő orvosok Japán egyik legtekintélyesebb egészségügyi intézményében, a Keio Egyetemi Kórházban dolgoznak. A kórház igazgatója "megbocsáthatatlan ostobaságnak" bélyegezte a történteket.