Járványkezelés: miben más a nyugati és a kínai stratégia?

A koronavírus-járvány elején igen hatékonynak tartották a kínai szigort, ma már viszont - a kiismertebb és szelídebb koronavírussal szemben - merő túlzásnak tűnhet a zéró-COVID politika folytatása. Nézzük, mi erről a véleménye egy magyar szakértőnek.

Kínában továbbra is szigorú lezárással próbálják megfékezni a koronavírus-fertőzés terjedését, így Sanghajban például sokan már több mint egy hónapja csak indokolt esetekben hagyhatják el otthonaikat. Ez az úgynevezett zéró-COVID politika azonban a járványhelyzet mostani állását nézve inkább túlzásnak tűnik, mintsem célravezető stratégiának. Rusvai Miklós virológus például azt nyilatkozta erről az InfoRádiónak, hogy ez a taktika hosszú távon rendkívül megterhelő, és horribilis összegeket emészthet fel.

Ma már merő túlzásnak tűnhet a kínai zéró-COVID politika folytatása. Fotó: Getty Images
Ma már merő túlzásnak tűnhet a kínai zéró-COVID politika folytatása. Fotó: Getty Images

Inkább meg kellene tanulni együtt élni a vírussal

A víruskutató szerint Kína már a kezdetektől más taktikát vetett be a koronavírus-járvánnyal szemben. Az európai kormányok és egészségügyi szakemberek már viszonylag korán felismerték, hogy előbb-utóbb meg kell tanulunk együtt élni a vírussal. Az enyhítések alapvető feltétele volt azonban, hogy elérhető legyen a védőoltás, a legveszélyeztetettebbek egészségügyi biztonsága pedig már garantálva legyen. "Egy a lényeg: a koronavírus ne jelentsen túl nagy nyomást az egészségügyre" - szögezte le Rusvai. A kínaiak ezzel szemben a zéró-Covid-stratégia mellett tették le a voksukat, és azóta is kitartanak mellette.

Az oltási sorrendet is másképp látták logikusnak

Kína azonban még egy dologban eltér az európai gyakorlattól: ők inkább a dolgozó korosztály immunizálására helyzeték a hangsúlyt. Így aztán vannak olyan területek az országban, ahol a legveszélyeztetettebbnek számító idősek alig 20 százaléka rendelkezik védettséggel. Ráadásul - ahogy a magyarországi példákból is látható - ezekben a korosztályokban a kínai típusú oltások kevésbé hatékonyak. Így a legveszélyeztetettebbek gyakorlatilag veszélyeztetettek is maradtak - mutatott rá a szakértő.

Így tüntetnek Sanghajban a lezárások ellen - nézze meg a fotókat!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.