Kínában továbbra is szigorú lezárással próbálják megfékezni a koronavírus-fertőzés terjedését, így Sanghajban például sokan már több mint egy hónapja csak indokolt esetekben hagyhatják el otthonaikat. Ez az úgynevezett zéró-COVID politika azonban a járványhelyzet mostani állását nézve inkább túlzásnak tűnik, mintsem célravezető stratégiának. Rusvai Miklós virológus például azt nyilatkozta erről az InfoRádiónak, hogy ez a taktika hosszú távon rendkívül megterhelő, és horribilis összegeket emészthet fel.
Inkább meg kellene tanulni együtt élni a vírussal
A víruskutató szerint Kína már a kezdetektől más taktikát vetett be a koronavírus-járvánnyal szemben. Az európai kormányok és egészségügyi szakemberek már viszonylag korán felismerték, hogy előbb-utóbb meg kell tanulunk együtt élni a vírussal. Az enyhítések alapvető feltétele volt azonban, hogy elérhető legyen a védőoltás, a legveszélyeztetettebbek egészségügyi biztonsága pedig már garantálva legyen. "Egy a lényeg: a koronavírus ne jelentsen túl nagy nyomást az egészségügyre" - szögezte le Rusvai. A kínaiak ezzel szemben a zéró-Covid-stratégia mellett tették le a voksukat, és azóta is kitartanak mellette.
Az oltási sorrendet is másképp látták logikusnak
Kína azonban még egy dologban eltér az európai gyakorlattól: ők inkább a dolgozó korosztály immunizálására helyzeték a hangsúlyt. Így aztán vannak olyan területek az országban, ahol a legveszélyeztetettebbnek számító idősek alig 20 százaléka rendelkezik védettséggel. Ráadásul - ahogy a magyarországi példákból is látható - ezekben a korosztályokban a kínai típusú oltások kevésbé hatékonyak. Így a legveszélyeztetettebbek gyakorlatilag veszélyeztetettek is maradtak - mutatott rá a szakértő.
Így tüntetnek Sanghajban a lezárások ellen - nézze meg a fotókat!