Járványügyi szakértő: koronavírus-járvány van Magyarországon

Elindult a légúti fertőzések szezonja, amelyet jelenleg a Covid-19 határoz meg – hívta fel a figyelmet Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának igazgatója.

A szakember az InfoRádió Aréna című műsorában arról beszélt, hogy miközben nagyon sok olyan fertőző betegség fordul elő Magyarországon, amely a tudomány állása szerint jó hatékonysággal megelőzhető lenne, addig „ölbe tett kézzel nézzük, hogy mi zajlik”. Kifejtette, nagy probléma, hogy csökkent az oltóanyagok hozzáférhetősége, így például a Covid-19 ellen már nincs is védőoltás az országban, miközben járvány van, külföldön pedig nem is tétlenkednek a veszélyeztetett csoportok beoltása terén. Emellett a lakosság hozzáállását is kifogásolta: „gyakran hallom azt, hogy ezek a járványok lezajlanak, úgysem tudjuk megelőzni ezeket. Ebben kellene egy kicsit képezni, edukálni az embereket, hogy igenis megelőzhetők a fertőző betegségek, azoknak egy nagy része, és mindenki aktívan tehet azért, hogy megvédje magát és a családját. Viszont ha nem teszünk semmit, akkor ezek a fertőző betegségek járványokat okoznak, amelyek végül is szenvedéssel, munkából való kieséssel, sőt emberéletek elvesztésével járnak.”

Az aktuális járványügyi helyzetről szólva elmondta, hogy a fertőző légúti megbetegedések szezonja már elkezdődött, és azt jelenleg az új koronavírus (SARS-CoV-2) határozza meg. Már az előző két évben is látható volt az a trend, amely idén is megmutatkozik, hogy a koronavírus-járvány a nyár végén, augusztus-szeptember környékén beindul. Így tehát a koronavírus és az influenza nem egyszerre jelentkezik – utóbbi majd várhatóan csak a jövő év elején kezd nagy számban terjedni. „A kutatóhálózatunkban a légúti minták több mint a fele SARS-CoV-2 pozitív, amelyeket légúti tünetekkel orvoshoz fordulóktól vesznek, de a kórházakban is egyre nagyobb számban látunk súlyos lefolyású megbetegedéseket. SARS-CoV-2-járvány van Magyarországon, és a Covid-19-megbetegedések magas száma ebből adódik. Influenzacirkuláció szinte nincs is” – árulta el Oroszi. „Most a SARS-CoV-2 ellen kellene védekezni védőoltással, ami viszont, sajnos, nem elérhető” – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy immár a koronavírus XEC variánsa a domináns. Erre az a jellemző, hogy nagyon fertőzőképes, gyorsan terjed, ráadásul képes a korábban kialakult immunvédettséget is megkerülni, kicselezni. „Aki a legfrissebb összetételű vakcinát kapta – sajnos tavaly Magyarországon nagyon kevés ember kapta meg ezt a vakcinát –, annak lehet védettsége, de nem is ez számít igazából, hanem az, hogy mennyi idő telt el a legutolsó vakcinációtól. Aki hat hónapon túl kapta az előző vakcinát, de még inkább, ha egy éven túl, akkor már nem számíthat védettségre” – figyelmeztetett a szakember. Hozzátette, komoly árat fizet azért a népesség, hogy vakcinák helyett természetes átfertőződéssel szerzünk védettséget. Súlyos lefolyású megbetegedések most is előfordulnak, még ha nem is olyan magas arányban, mint a pandémia kezdetén. „A védőoltáson kívül, amit továbbra is a legjobb módszernek tartunk, a maszkhasználat, amely valóban bizonyítottan és jelentősen csökkenti a Covid-19 kockázatát” – húzta alá a szakértő.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.