Jó hír azoknak, akik már túl vannak egy omikronos fertőzésen

Bizonyos fokú immunvédelmet nyújt az omikron variáns BA.4 és BA.5 alváltozatával szemben egy korábbi fertőzés. Az immunválasz hatékonysága azonban nagyban függ attól, hogy előzőleg melyik variánst kaptuk el - derül ki egy friss tanulmányból.

Az új koronavírus omikron variánsának két gyorsan terjedő  – az új esetek többségéért felelős – alváltozata, a BA.4 és BA.5 a tapasztalatok szerint hatékonyabban tudja kijátszani a kialakult immunvédelmet, mint elődei. Egy korábbi fertőzés – amit a járvány előző hullámában az alfa, a béta vagy a delta-variáns okozott – ugyan nyújt némi védelmet az újrafertőződés ellen, ám ebből a szempontból lényegesen hatékonyabb immunvédelmet jelenthet az, ha valaki az omikron-variáns okozta fertőzésen esett át - áll egy friss katari tanulmányban, ami a medRxiv preprint oldalán jelent meg, egyelőre szakértői véleményezés nélkül. 

Ebből egyebek mellett az is kiderül, hogy az immunvédelem mértéke minden embernél másképp alakul a különféle típusú vakcináknak és az elkapott koronavírus-variánsoknak – valamint ezek kombinációjának – köszönhetően – idézte a nature.com összefoglalójában Laith Abu-Raddad fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológust, a tanulmány társszerzőjét. 

A koronavírus nem válogat, az is elkaphatja, aki már megfertőződött. Fotó: Getty Images
A koronavírus nem válogat, az is elkaphatja, aki már megfertőződött. Fotó: Getty Images

Abu-Raddad és munkatársai a május 7. és július 4. között Katarban jelentett koronavírusos eseteket elemezték, hogy megállapíthassák, ténylegesen mekkora immunvédelmet jelenthet a BA.4 és BA.5 alváltozat ellen egy korábbi fertőzés. 

Túl gyorsan mutálódik a vírus, a vakcinagyártók nem tudnak lépést tartani vele 

A kutatók megállapították, hogy az omikron előtti, domináns koronavírus-variánsok körülbelül 28 százalékos hatékonysággal akadályozták meg a BA.4 vagy a BA.5 alváltozattal való újrafertőződést , és 15,1 százalékos hatékonysággal a tünetekkel járó megbetegedést. Aki viszont az omikron variánst kapta el, annál olyan erős immunvédelem alakult ki, ami 79,7 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a BA.4-gyel és BA.5-tel való újrafertőződést, és 76,1 százalékos hatékonysággal a tüneti újrafertőződést. 

Mindez biztató, ám ahogy arra Kei Sato, a Tokiói Egyetem virológusa rámutatott: az összehasonlítás nem teljesen állja meg a helyét, az eredményeket ugyanis jelentősen befolyásolhatta az első és a második fertőzés között eltelt idő hossza. Az omikron variánst ugyanis 2021 decemberében mutatták ki először, a korábbi változatok viszont régebb óta ismertek, és ahogy azt már több tanulmány is alátámasztotta, a SARS-CoV-2 vírus elleni természetes immunitás idővel csökken.

Emellett, ahogy azt Alex Sigalna dél-afrikai virológus hangsúlyozta: sem a résztvevők oltási státusza nem derül ki a tanulmányból, sem pedig az, hogy az elsődleges fertőzés a védőoltás beadása előtt vagy után következett-e be, mert az immunvédelem hatékonysága szempontjából ez is fontos részlet. 

Ahogy arról korábban írtunk , nemrégiben világszerte új omikron-alváltozat kezdett terjedni: az először Indiában, májusban kimutatott BA.2.75-öt, más néven Centaurust már több mint tíz országban azonosították. 

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Általában közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, főként a Dunántúlon és a középső részeken lesz szakadozott a felhőzet. Ugyanakkor északkeleten néhol estig borult marad az ég. Estétől észak felől nagy területen csökken a felhőzet. Helyenként előfordulhat eső, északkeleten vegyes halmazállapotú csapadék. A Dunántúlon időnként megélénkül, Sopron és a Bakony környékén megerősödik az északnyugati szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 6 fok között várható, de ahol felszakad a felhőzet, ott több fokkal enyhébb lesz az idő, akár 10 fok feletti értékeket is mérhetünk. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra