Az új koronavírus omikron variánsának két gyorsan terjedő – az új esetek többségéért felelős – alváltozata, a BA.4 és BA.5 a tapasztalatok szerint hatékonyabban tudja kijátszani a kialakult immunvédelmet, mint elődei. Egy korábbi fertőzés – amit a járvány előző hullámában az alfa, a béta vagy a delta-variáns okozott – ugyan nyújt némi védelmet az újrafertőződés ellen, ám ebből a szempontból lényegesen hatékonyabb immunvédelmet jelenthet az, ha valaki az omikron-variáns okozta fertőzésen esett át - áll egy friss katari tanulmányban, ami a medRxiv preprint oldalán jelent meg, egyelőre szakértői véleményezés nélkül.
Ebből egyebek mellett az is kiderül, hogy az immunvédelem mértéke minden embernél másképp alakul a különféle típusú vakcináknak és az elkapott koronavírus-variánsoknak – valamint ezek kombinációjának – köszönhetően – idézte a nature.com összefoglalójában Laith Abu-Raddad fertőző betegségekkel foglalkozó epidemiológust, a tanulmány társszerzőjét.
Abu-Raddad és munkatársai a május 7. és július 4. között Katarban jelentett koronavírusos eseteket elemezték, hogy megállapíthassák, ténylegesen mekkora immunvédelmet jelenthet a BA.4 és BA.5 alváltozat ellen egy korábbi fertőzés.
Túl gyorsan mutálódik a vírus, a vakcinagyártók nem tudnak lépést tartani vele
A kutatók megállapították, hogy az omikron előtti, domináns koronavírus-variánsok körülbelül 28 százalékos hatékonysággal akadályozták meg a BA.4 vagy a BA.5 alváltozattal való újrafertőződést , és 15,1 százalékos hatékonysággal a tünetekkel járó megbetegedést. Aki viszont az omikron variánst kapta el, annál olyan erős immunvédelem alakult ki, ami 79,7 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a BA.4-gyel és BA.5-tel való újrafertőződést, és 76,1 százalékos hatékonysággal a tüneti újrafertőződést.
Mindez biztató, ám ahogy arra Kei Sato, a Tokiói Egyetem virológusa rámutatott: az összehasonlítás nem teljesen állja meg a helyét, az eredményeket ugyanis jelentősen befolyásolhatta az első és a második fertőzés között eltelt idő hossza. Az omikron variánst ugyanis 2021 decemberében mutatták ki először, a korábbi változatok viszont régebb óta ismertek, és ahogy azt már több tanulmány is alátámasztotta, a SARS-CoV-2 vírus elleni természetes immunitás idővel csökken.
Emellett, ahogy azt Alex Sigalna dél-afrikai virológus hangsúlyozta: sem a résztvevők oltási státusza nem derül ki a tanulmányból, sem pedig az, hogy az elsődleges fertőzés a védőoltás beadása előtt vagy után következett-e be, mert az immunvédelem hatékonysága szempontjából ez is fontos részlet.
Ahogy arról korábban írtunk , nemrégiben világszerte új omikron-alváltozat kezdett terjedni: az először Indiában, májusban kimutatott BA.2.75-öt, más néven Centaurust már több mint tíz országban azonosították.