Jó hír a Moderna továbbfejlesztett vakcinájáról

Az első humán klinikai vizsgálatok eredménye szerint a Moderna gyógyszeripari vállalat továbbfejlesztett koronavírus elleni vakcinája hatékonyabb lehet az eredetinél több új variánssal szemben is.

A Moderna gyógyszeripari vállalat kutatói már egy ideje dolgoznak koronavírus elleni mRNS-alapú vakcinájuk "frissítésén". A jelenleginél hatékonyabb oltóanyag megalkotása érdekében a már meglévő vakcinát kombinálták egy olyan oltóanyaggal, amelyet a koronavírus béta variánsa ellen fejlesztettek ki. Ez az előzetes klinikai vizsgálati eredmények alapján a delta és omikron variáns ellen is erősebb és hosszabb ideig tartó védelmet alakított ki, mint az eredeti vakcina - írja a New York Times.

koronavírus védőoltás omikron variáns
Az omikron variáns fokozottabb tempóra készteti a vakcinafejlesztőket és gyártókat. Fotó: Getty Images

A vizsgálatban résztvevő önkéntesek közül azok szervezete, akiknek a továbbfejlesztett vakcinából adtak emlékeztető dózist, több mint kétszer annyi antitestet termelt az omikron variáns ellen, mint azoké, akik a jelenleg is használt Moderna-vakcinából kaptak. A hozzáadott védelem hat hónapig maradt fenn az omikron variáns ellen, a delta változattal szemben viszont ugyanannyira bizonyult hatékonynak, mint a már meglévő oltóanyag - közölte a vállalat, ami már az új vakcina egy másik változatát is teszteli. Ettől a kutatók még jobb eredményt várnak, de a klinikai vizsgálatok előzetes eredményei csak május végén vagy június elején érkezhetnek.

Noha a koronavírus elleni védőoltások típustól függetlenül a legtöbb embernél megfelelő és erős immunvédelmet építenek fel, vannak kevésbé szerencsések, akiknél a vakcina hatására nem alakul ki mérhető antitestszint. Hogy kiknél és miért, arról a CNN készített riportot.

A Moderna más gyógyszeripari vállalatokhoz hasonlóan versenyt fut az idővel - valójában az egyes koronavírus-variánsokkal -, hogy a használatban lévő vakcinákat időben áttervezzék, és az új emlékeztető oltások gyártása még a nyár folyamán elkezdődhessen.

Továbbra is jól teljesítenek az mRNS-alapú vakcinák

Amint arról a New York Times is beszámolt, a Moderna és a Pfizer-BioNTech oltóanyaga a legtöbb ember számára továbbra is hatékony védelmet nyújt a COVID-19 okozta súlyos megbetegedés és a kórházi kezelést igénylő állapot kialakulása ellen. A fertőzéssel szembeni hatékonyságuk viszont gyorsan csökken.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.