Jön a maszk, ami megöli a koronavírust

Különleges pamut arcmaszkot fejlesztettek ki a Kaliforniai Egyetem kutatói. A védőeszköz a napfénynek kitéve egy óra alatt képes 99,999 százalékban megölni a rárakódott baktériumokat és vírusokat.

Peixin Tang, Gang Sun, Nitin Nitin és kollégái olyan új pamutanyagot akartak létrehozni, amely reaktív oxigénfajokat - molekuláris oxigénből származó, kémiailag reaktív molekulákat - bocsát ki, ha napfénynek teszik ki, és ezáltal megöli az anyag felszínéhez tapadó mikrobákat, például az új típusú koronavírust . Cél volt ugyanakkor, hogy az eszköz mosható, újrafelhasználható és biztonságos is legyen.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus védekezés, koronavírus maszk, koronavírus hatástalanítása, koronavírus fertőtlenítés, koronavírus napfény, koronavírus tudomány
A maszk a fény hatására megöli az anyag felszínéhez tapadó mikrobákat.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Saját magát fertőtleníti

Viselője akár az ebédszünete alatt fertőtlenítheti a maszkot, ha napfényben tartózkodik. De az irodák és egyéb épületek beltéri fényei is segítik az "öntisztulást", ám ebben az esetben kevésbé intenzív a folyamat. A kutatók a hagyományos pamutanyaghoz 2-dietilaminoetil klorid (DEAE-CI) pozitív töltésű láncait kötötték. Ezt a módosított pamutanyagot megfestették egy negatív töltésű fényérzékenyítő oldatban - tehát egy olyan vegyületben, amely fény hatására kibocsátja a reaktív oxigénfajokat -, amelyet erős elektrosztatikus kölcsönhatásban kötöttek a DEAE-láncokhoz. Az eszköz nagy előrelépés lehet a koronavírus-járvány elleni harcban.

Mindössze 60 perc kell neki

A hazai szakértő szerint ennyit durvul még a koronavírus-helyzet - kattintson!

A kutatók kimutatták, hogy a napfény 60 percen belül megölte az általuk létrehozott anyagra telepített baktériumok 99,999 százalékát, és 30 percen belül semlegesítette a T7 bakteriofágot - egy vírust, amely egyes koronavírusoknál is jobban ellenáll a reaktív oxigénfajoknak. A további tesztelések pedig kimutatták, hogy az anyagot legalább tíz alkalommal kézzel ki lehetett mosni anélkül, hogy elveszítette volna antimikrobiális jellegét, ha folyamatosan napfénynek tették ki legalább hét napon át. A kutatók szerint az anyag ígéretes alapanyag lehet majd a többször használatos antibakteriális vagy antivirális arcmaszkok és védőruhák készítéséhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sikeres a remdesivir, újabb adag koronavírus-gyógyszert gyárt a Richter - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.