Kanyaró: 34 ezren fertőződtek meg

Európa-szerte több mint 34 ezer kanyarós esetet regisztráltak 2019 első két hónapjában, ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetést adott ki. A szervezet közleménye szerint a megbetegedések jelentős része Ukrajnában fordult elő.

Az év első két hónapjában 34 300-an fertőződtek meg, ebből 13 halállal végződött. A betegségeket 42 európai országban regisztrálták. Ukrajnában, Albániában és Romániában pedig kanyarójárványt hirdettek ki.

oltás, védőoltás, kanyaró, kanyaró elleni védőoltás, kanyarójárvány, fertőző betegségek
Nincs speciális kezelés, a védőoltás az egyetlen megelőzési lehetőség. Fotó: 123rf

Oltással lehetne megfékezni a járványt

"Amennyiben a járványkitörésekre adott válasz nem időben történik és nem átfogó, akkor a vírus megtalálja az útját újabb veszélyeztetett alanyok felé, és akár más országokba is átterjedhet" - hívta fel a figyelmet a WHO a kanyaró továbbterjedésének veszélyeire. A szervezet fontosnak tartja, hogy az egészségügyi hatóságok minden lehetőséget kihasználjanak a veszélyeztetett gyerekek, serdülők és felnőttek beoltására. A kanyaró a be nem oltott kisgyermekekre és a várandós nőkre nézve jelenti legnagyobb kockázatot.

Európában az idén januárban és februárban nyilvántartott kanyarós megbetegedések többsége Ukrajnában fordult elő, ahol több mint 25 ezren fertőződtek meg a betegséggel. 2019 első három hónapjában azonban világszerte csaknem megnégyszereződött a betegek száma. A részletekről itt olvashat!

Miért veszélyes a kanyaró?

A kanyaró erősen fertőző betegség. Köhögés, orrfújás, közeli személyes érintkezés, illetve a fertőzött orr- és torokváladékával való érintkezés útján terjed. Vakságot, süketséget vagy akár agykárosodást is okozhat, két adag védőoltás azonban megelőzheti a betegséget. Ennek ellenére a betegség jelenleg világszerte terjed, nagy járvány alakult ki például az Egyesült Államok, a Fülöp-szigetek és Thaiföld egyes részein is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kanyaró vírusa ellen nincs semmilyen speciális kezelés, a védőoltás az egyetlen lehetőség a betegség megelőzésére. Az esetek többsége ugyanis nem beoltott, illetve alacsony oltottsági szintű csoportokat érint - ismertette a WHO.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra