Két koronavírus-gyorsteszt is használhatatlan

Két koronavírus-gyorstesztet is bevizsgáltak a Semmelweis Egyetem kutatói, és kiderült, hogy ezek rendkívül pontatlan eredményeket adnak.

A járvány terjedése óta világszerte milliószámra vásárolják a gyorsteszteket az országok. Ezek a leírásuk szerint egy csepp vérből képesek kimutatni a koronavírus elleni IgM (immunoglubulin-M) és IgG antitestet, amelyek arra utalnak, hogy az immunrendszer már találkozott a vírussal. Egyre több vizsgálta igazolja azonban, hogy ezek a tesztek igen pontatlanok és nagy arányban fals eredményeket mutatnak. Most a Semmelweis Egyetem is megvizsgált két kínai gyártású gyorstesztet és hasonlóan rossz eredményre jutott - írja az Index .

Nagyon pontatlanok a gyorstesztek

Fontos tisztázni, hogy ezeknek a teszteknek semmi közük azokhoz a PCR-tesztekhez, amelyeket a Semmelweis Egyetem a négy magyar orvosképző egyetem közreműködésével indított kampányában használ a tömeges teszteléshez. A polimeráz-láncreakción (PCR) alapuló tesztek egészen más módszerrel dolgoznak, ezek ugyanis közvetlenül a vírus örökítő anyagát mutatják ki. A jelenlegi ismereteink szerint ezek a tesztek adhatják a legbiztosabb eredményt a vizsgált személy fertőzöttségéről.

A vizsgált gyorstesztek nagyon pontatlannak bizonyultak. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
A vizsgált gyorstesztek nagyon pontatlannak bizonyultak. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Az egyetem kutatói a gyorstesztek eredményeit a PCR-tesztek eredményeihez mérték és megdöbbentően sok eltérést tapasztaltak. Eredményeik szerint a vizsgált gyorstesztek a ténylegesen fertőzötteknek csupán harmadát mutatják pozitívnak, a ténylegesen negatívok közül pedig 7-13 százalékot fals pozitívnak mutatnak. Ez utóbbi azért is problémás, mert így teljesen egészséges embereket vonnak megterhelő és felesleges járványügyi korlátozások alá. Emiatt ha a gyorsteszt pozitív eredményt ad, minden esetben PCR-teszt végzendő, és csak ez utóbbi alapján lehet bármiféle diagnózist felállítani - állítja a tanulmány.

Bár a Semmelweis Egyetem most csupán kétféle gyorstesztet vizsgált, nem kizárt, hogy a többi ilyen termék is hasonlóan rosszul teljesít. Ezért is tűnik indokoltnak, hogy minden tesztet, mielőtt tömegesen alkalmazni kezdenék, hazai laborokban vizsgáljanak be, a mostani tanulmányhoz hasonlóan.

A koronavírus-járvány ellenére május 4-én megkezdődnek az írásbeli érettségik. Központi forrásból maszkot, kesztyűt és fertőtlenítőszert biztosítanak a diákoknak és a tanároknak. Erről bővebben az nlc.hu cikkében olvashatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.