Kiderült, kik küzdenek a leggyakrabban hosszú COVID-dal

A nőket és a középkorúakat érintik a leggyakrabban a koronavírus-fertőzés elhúzódó tünetei. Azonban még a mai napig rengeteg megválaszolatlan kérdés van a hosszú COVID-dal kapcsolatban.

Feltehetően a koronavírus-fertőzöttek hetede küzdhet elhúzódó tünetekkel, legalább 3 hónapon keresztül. Vannak olyanok is, akiket akár egy évnél is tovább gyötör a fájdalom, a fáradtság, a légszomj, és az agyködként is gyakran emlegetett kognitív diszfunkció. Ezt az elhúzódó jelenséget nevezzük hosszú COVID-nak. Egy neurológus, Athena Akrami már több mint 205 különböző tünetet azonosított csapatával, több ezer érintett beszámolói alapján. Egy-egy betegnél akár 16 tünet is jelentkezhet ezet közül - számolt be róla a Nature.

Post-COVID: a megfertőződött gyerekek felét érinti - kattintson!

Egyes kutatások azt is megállapították, hogy a nők gyakrabban küzdenek hosszú COVID-dal, mint a férfiak. Korosztály szerint pedig a középkorúak, vagyis a 35-49 évesek a legérintettebbek: 25 százalékuknál kialakulnak a hosszan tartó problémák. Fontos azonban kiemelni, hogy a 2-11 évesek körében is viszonylag gyakori ez az állapot: a korcsoport koronavírus -fertőzöttjeinek csaknem 10 százaléka több mint 5 hétig észlel tüneteket.

koronavírus, koronavírus hírek,
A 35-49 éveseket sújtja leginkább a hosszú COVID. Fotó: Getty Images

Még mindig sok a megfejtetlen rejtély

A hosszú COVID -dal kapcsolatban a mai napig rengeteg megválaszolatlan kérdés van. Nem ismert például, hogy mi miatt jelentkezik, illetve az sem világos, miért csak a fertőzöttek egy részénél. Egyes feltételezések szerint akár egy autoimmun betegségről lehet szó. Sajnos egyértelműen és mindenkinél hatásos gyógymódot sem fedeztek még fel.

Amit viszont már tudunk, az az, hogy a jelenség sokkal gyakoribb, mint korábban gondoltuk, és bizony jelentősen rontja az érintettek életminőségét. Egyesek akár hónapokra munkaképtelenné válhatnak miatta. Egyes szakértők szerint emiatt fogyatékosságként kellene elismertetni a koronavírus-fertőzés tartós maradványtüneteit.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ennyire gyakori

Korábban a kórházi kerelésre szoruló koronavírusos betegek körében vizsgálták a hosszú COVID gyakoriságát, de azóta kiderült, hogy még csak súlyos fertőzés sem kell ahhoz, hogy jelentkezzenek nálunk a hosszan tartó problémák. Egyes becslések szerint az összes fertőzött 10-14 százalékát érinthetik maradványtünetek. Ez alapján tehát a világ eddig regisztrált 176 millió fertőzöttje közül legalább 17 millióan küzdöttek - vagy küzdenek jelenleg is - az elhúzódó panaszaikkal. Egyébként a jelenséget kutató Athena Akrami is érintett.

Koronavírus: hogyan hat a hosszú COVID-ra az oltás? A válaszért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.