Kinek nem javasolt maszkot viselni?

A WHO mellett sok más szervezet is bizonytalan volt abban, szükséges-e az állandó maszkviselés. Milyen hatása van az egészségünkre, ha rendszeresen eltakarjuk az arcunkat?

Habár egyre több tanulmány igazolta, hogy a maszkviselésnek milyen fontos szerepe van a járvány megelőzésében, az egészségügyi szakértők sokáig megosztottak és bizonytalanok voltak ebben a kérdésben. Az Egészségügyi Világszervezet is hónapokig vonakodott bevenni a maszkviselést az ajánlásai közé, jelenleg viszont az egészségügyi szakemberek azon az állásponton vannak, hogy az arc eltakarása világszerte emberek tízezreinek életét mentheti meg. A CNN cikke összegezte, miért volt ennyi bizonytalankodás a témában és hogy milyen valódi haszna van a maszkoknak.

Veszélyes tévhit kering a maszkviselésről A koronavírus-világjárvány miatt elterjedt maszkviselés egy olyan szokás, amelyet valószínűleg még egy jó ideig nem hagyhatunk el. Csakhogy vannak, akik amiatt aggódnak, hogy a maszkot hordva kevesebb oxigén jut a szervezetükbe, illetve több szén-dioxidot lélegeznek be. Vajon van ennek bármi realitása? Kattintson a részletekért!

Ezért voltak bizonytalanok a maszkviselést illetően

De miért változott ilyen sokszor az arcmaszkokkal kapcsolatos útmutatás a világjárvány kezdete óta? Éppen azért, mert a járvány kezdetén még nagyon kevés információ volt a kutatók kezében arról, hogy hogyan is terjed a járvány és mennyire lesz veszélyes. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) még márciusban is azon az állásponton volt, hogy az egészséges emberek számára felesleges a maszkviselés, csupán a betegeknek, illetve az azokat ápoló dolgozóknak kell azt hordaniuk. Áprilisban viszont már az európai Betegségmegelőzési és -ellenőrzési Központ is változtatott a véleményén és olyan videót tett közzé, amely bemutatja, hogyan kell házilag hatékony maszkot készíteni magunknak. A WHO még ennél is később, csak június elején módosított hivatalos álláspontján, és azt javasolta, hogy az általános maszkviselést minden olyan országban szorgalmazni kell, amelyben a vírus gyorsan terjed.

A maszkviseléssel kapcsolatos ajánlás sokat változott az elmúlt hónapokban. Fotó: Getty Images
A maszkviseléssel kapcsolatos ajánlás sokat változott az elmúlt hónapokban. Fotó: Getty Images

A bizonytalankodás oka az lehet, hogy az új koronavírust mindössze néhány hónapja ismerték meg a tudósok, és annak terjedésével, reprodukciós rátájával (ami azt mutatja, hogy egy ember hány másik embert fertőzhet meg átlagosan) kapcsolatban még jelenleg is sok a megválaszolatlan kérdés. Ráadásul a szakemberek attól is féltek, hogy a maszk miatt az emberek többet piszkálják az arcukat, ami miatt felgyorsulhat a betegség terjedése. Annyi biztos, hogy a vírus már a légzésünk útján is a levegőbe kerül és továbbadható. Ráadásul rendkívül fertőző is, a korlátozások nélkül minden betegtől legalább 2-3 másik ember kapja el a vírust. A jelenlegi ismereteink szerint kétszer olyan fertőző, mint a szezonális influenza.

Azért is nehéz megállítani, mert a vírusnak viszonylag hosszú a lappangási ideje, akár két hétig is fertőzhet valaki úgy, hogy rajta még nem is jelentkeztek az első tünetek. Sokan ráadásul teljesen tünetmentes vírushordozókká váltak, rendszerint belőlük lesznek azok a szuperterjesztők , akik több tucat embert megfertőzhetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kinek nem javasolt maszkot húzni?

Jelenlegi ismereteink szerint a maszkviselés nagyjából felére csökkenti a vírus terjedésének ütemét. A Mayo Clinic cikke szerint egyedül a 2 évnél fiatalabb gyermekek, illetve a légzési nehézséggel küzdők számára nem javasolt az arc állandó eltakarása. Mindenki másnak azonban érdemes lehet a nyilvános helyeken maszkot húzni, vagy valamilyen más módon eltakarnia a száját és az orrát.

Washington Egyetem egészségügyi intézetének számítása szerint október elsejéig 33 ezer halálesetet lehetne megakadályozni azzal, ha a lakosság 95 százaléka minden nyilvános helyen maszkot viselne. Az Iowa Egyetem kutatói szerint pedig 230-450 ezer fertőzést sikerült megelőzni az Egyesült Államokban a maszkoknak köszönhetően. Persze az arc eltakarása mellett fontos a szociális távolságtartás, a rendszeres kézmosás és a fertőtlenítés is, ezek együttes hatása tudja jelentősen lelassítani a járvány terjedését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.