A szaklapban közzétett tanulmányban arról számolnak be, hogy a légzőszervi óriássejtes vírus (RSV - respiratory syncytial virus) megfosztja az immunsejteket attól a képességüktől, hogy enyhítsék a gyulladást a tüdő légutaiban. A kutatók azt remélik, hogy eredményeik az asztmamegelőzés új módszereinek kifejlesztéséhez fog vezetni.
Amikor az asztmás betegek légutait valami irritálja, a légutak összeszűkülnek, gyulladásba jönnek, és túl sok nyákot termelnek, ami megnehezíti a légzést. Már a korábbi kutatások is összefüggést tártak fel az ismétlődő RSV fertőzés és az asztma kialakulása között idősebb korban. Egy svéd kutatás azt mutatta, hogy az RSV-vel kórházba került csecsemők 39 százalékában alakult ki asztma 18 éves korukra. Az egészségesek körében viszont csak 9 százalékban fejlődött ki asztma.
Azt azonban mostanáig nem sikerült megmagyarázni, hogyan okozza ezt a vírus. A Pittsburgh-i Egyetem kutatói most úgy vélik, megtalálták a választ. Egérkísérleteikben kimutatták, hogy a vírus lerontja az immunrendszerhez tartozó szabályozó T-sejtek gyulladáscsökkentő képességét. A gyulladás jelentős szerepet játszik a fertőzések kezelésében. Az asztmás betegekben azonban a szokványos dolgokból, például porból, állatszőrből vagy penészből származó vegyületek nem megfelelő gyulladásos választ váltanak ki.
Az egerekben az RSV fertőzés a szabályozó T-sejtek szupresszív működésének teljes elvesztését eredményezte, és ezt követően az egerekben asztmaszerű tünetek jelentkeztek. Anuradha Ray és Prabir Ray professzorok elmondták, valószínűleg van egy időkeret csecsemőkorban, amikor a sejtek hajlamosak erre a "bénulásra". A szakértők úgy vélik, eredményeik az asztma megelőzésére szolgáló újfajta kezelések kifejlesztéséhez segíthetik hozzá a kutatókat.