Koronavírus: éppen egy járványhullám zajlhat itthon

Részletes járványügyi adatok híján nem lehet biztos következtetéseket levonni a koronavírus-fertőzések számának hazai alakulásáról. A szakértő szerint ugyanakkor vannak olyan jelek, amelyek alapján éppen egy járványhullámban lehetünk.

A világjárvány kezdete óta rengeteget változott az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2), amelynek az utóbbi időben két variánsáról lehet sokat hallani a hírekben. Az egyaránt az omikron alváltozatának számító EG.5 (Eris) és BA.2.86. (Pirola) közül egyelőre előbbi magyarországi felbukkanását jelentette be hivatalosan a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Ami viszont igazán fontos, hogy az eddig született feljegyzések alapján egyik sem okoz nagyobb valószínűséggel súlyos megbetegedést, mint a korábbi törzsek – írja a Telex.

maszk, koronavírus, légúti fertőzések
Ahogy megyünk bele az őszbe, érdemes lehet ismét megfontolni a maszkviselést a zsúfolt helyeken. Fotó: Getty Images

„Az a fajta óriási evolúciós ugrás, amelyet az omikron megjelenésekor láttunk, a most terjedő törzseknél nem megfigyelhető. A vírus azt csinálja, amit várunk tőle: csiszolgatja magát, kerülgeti a kialakított immunitásunkat” – nyilatkozta a lapnak Kemenesi Gábor virológus. Oroszi Beatrix epidemiológus pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy „nem egy-egy variáns az érdekes jelen pillanatban, hanem hogy ezek milyen gyorsan és mennyire megújulva tudnak egymás után jönni. Félelmetes ez a tempó”. Hozzátette, a vírus jól alkalmazkodik, egyre jobban meg tudja kerülni a korábbi fertőzések és védőoltások által kiváltott védettséget.

Valószínű, hogy éppen zajlik egy járványhullám

A Telex arra figyelmeztet, hogy lényegében „vakon repülünk”, tekintve, hogy mára megszűnt a hivatalos járványügyi tájékoztató oldal és a rendszeres kormányzati adatszolgáltatás. Az NNGYK oldalán csak a vírus örökítőanyagának szennyvízben mért koncentrációjáról találni naprakész adatokat. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adataiból annyi kivehető azonban, hogy Magyarország is a növekvő trenddel rendelkező országok közé tartozik, dacára annak, hogy immár nem kötelező bejelenteni a COVID-19-féle megbetegedéseket, ennél fogva az esetek nagy része nem kerül be a hivatalos statisztikákba.

Oroszi Beatrix az előző szezon tapasztalatai, trendjei, valamint a külföldön látható folyamatok alapján úgy véli, „valószínűleg épp egy járványhullámban vagyunk Magyarországon, amit a járványügyi megfigyelőrendszer adatok híján nem tud kimutatni, viszont a megbetegedések számáról empirikus módon tudjuk, látjuk, hogy magasabb”. Feltevését egyébként a szennyvízadatok elmúlt időszakbeli romló tendenciája, valamint a pozitív tesztek arányának növekedése is alátámasztani látszik.

Kemenesi szerint természetes, hogy növekednek az esetszámok, hiszen ősz lévén megyünk bele a légúti megbetegedések szezonjába. „Megtanulhattuk, hogy a Covidnak szezonon kívül is vannak hullámai, de ez még mindig egy friss vírus, és keresi a helyét, előbb-utóbb várhatóan be fog állni a szezonális légúti megbetegedések közé. Ennek az előszele már tavaly és azelőtt is látszott, mindig mutatott egy őszi-téli hullámot is” – mutatott rá a virológus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra