Koronavírus: ezért fontos az emlékeztető oltás

Az Egyesült Államokban nyár végén több oltott hunyt el koronavírus-fertőzésben, mint oltatlan. A tendencia azonban egyáltalán nem meglepő: hátterében a szakemberek szerint meglehetősen egyszerű okok állnak.

Idén augusztusban először fordult elő az Egyesült Államokban, hogy a COVID-19-ben elhunytak többsége oltott volt - írta a WebMD a Kaiser Family Foundation nevű amerikai nonprofit szervezet elemzésére hivatkozva. Ebből kiderül, hogy míg januárban és februárban a koronavírus-fertőzés következtében elhunytak 42 százaléka volt oltott, addig a nyár utolsó hónapjára ez az arány már 58 százalékra ugrott fel. 

oltás, vakcina
A védőoltást kapók és az emlékeztető oltáson átesettek esetében alacsonyabb a halálozás kockázata. Fotó: getty Images

"Már nem mondhatjuk, hogy ez az oltatlanok világjárványa" - nyilatkozta a Washington Postnak az elemzést végző Cynthia Cox, a Kaiser Family Foundation alelnöke. Hozzátette: ez viszont nem jelenti azt, hogy nem éri meg felvenni a védőoltást. A kutatási eredmények ugyanis továbbra is azt igazolják, hogy a védőoltást kapók és az emlékeztető oltáson átesettek esetében alacsonyabb a halálozás kockázata, mint azoknál, akik egyáltalán nem részesültek védőoltásban.

Kézenfekvő okok állnak a háttérben

Abban, hogy az oltottak közül egyre többen halnak meg, Cox szerint alapvetően három tényező játszik szerepet. Egyrészt az Egyesült Államok lakosságának nagy része – az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ szerint 267 millió ember  – teljesen oltott. Másrészt az életkoruk vagy egészségi állapotuk miatt veszélyeztetett csoportok valamelyikébe tartozók nagyobb valószínűséggel oltatják be magukat, és kérik az emlékeztető dózist. Azok viszont az idő múlásával és a SARS-CoV-2 vírus folyamatos mutálódása miatt – amellyel a kórokozó igyekszik kikerülni az ellene kialakult immunvédelmet – veszítenek hatékonyságukból.

Az idős, oltatlan emberek hatszor nagyobb valószínűséggel halnak meg COVID-19 okozta megbetegedésben, mint azok, akik megkapták az alapimmunitást kialakító oltássorozatot - írta a Washington Post. A túlélési arány az emlékeztető oltásoknak köszönhetően az idősebbek körében tovább javul. A CDC adatai szerint az ötévesnél idősebb lakosok 12 százaléka kapott emlékeztető oltást Amerikában.

Kevesen úszták meg a fertőzést

A Harvard és a Yale Egyetem kutatócsoportjának új tanulmánya szerint az Egyesült Államokban élők 94 százaléka legalább egyszer már átesett a koronavírus-fertőzésen. Ennek ellenére az omikron variáns alváltozatainak fertőzőképessége miatt az emberek oltási státusztól függetlenül továbbra is fogékonyak arra, hogy elkapják a vírust.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.