„Egyes tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy a vírusfertőzések lezajlását követően, beleértve a COVID-19-et is, megnövekszik a pszichiátriai zavarok kockázata. Ugyanakkor a COVID-19 elleni oltást követő nemkívánatos pszichiátriai események kérdése, amelyeket esetleírásokban már dokumentáltak, mindeddig tisztázatlan maradt” – fogalmaznak a Nature Molecular Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmányukban a dél-koreai Indzse Egyetem és Evha Női Egyetem kutatói. Mint azt az Index írja, a szerzők Szöül fél lakossága, azaz mintegy kétmillió ember vizsgálatával kerestek választ arra, hogy vajon kihatással lehetett-e a pandémia során az oltások beadása a mentális zavarok előfordulására.
Egészen pontosan a kutatócsoport azt vizsgálta, hogy az egyes mentális zavarok miként fordultak elő az említett populációban az oltások beadását követően egy héttel, két héttel, majd egy és három hónappal. Mindebből kirajzolódott, hogy az oltott személyek körében gyakoribbá vált a depresszió, a szorongásos, disszociatív, stresszhez köthető és szomatoform zavarok, az alvászavarok és egyes szexuális zavarok. Eközben viszont ritkábban jelentkezett náluk skizofrénia és bipoláris zavar.
A dél-koreai kutatók megfigyelésének hátterében meghúzódó kiváltó tényezők egyelőre nem tisztázottak. Mint azt az Index írja a tanulmány szemléjében, felmerül lehetséges magyarázatként egy fontos ingerületátvivő anyag, a szerotonin szerepe, amelynek szintje megváltozhat a vakcinák hatására. De az is lehetséges, hogy az oltásra adott immunválasz során szabadulnak fel olyan gyulladáskeltő fehérjék, amelyek a mentális állapotra is kihatással lehetnek.
Borítókép: Getty Images