Koronavírus: megjelent a szomszédban egy új alvariáns

Romániában is megjelent a koronavírus omikron variánsának új, az Egyesült Államokban nagyon gyorsan terjedő BQ.1-es alváltozata. A közegészségügyi intézet (INSP) e heti összesítése szerint az országban eddig öt ilyen fertőzést azonosítottak.

Az INSP jelentése a koronavírus „aggodalomra okot adó” változatainak (VOC) gyakoriságával foglalkozik, és csak egy lábjegyzetben szerepel, hogy az elmúlt héten beazonosított, „figyelmet igénylő változatok” (VOI) az új, BQ.1-es alvariánshoz tartoznak. Erre Octavian Jurma temesvári orvos, a romániai koronavírus-járvány egyik legtöbbet idézett kutatója hívta fel a figyelmet, aki „állami szintű vírustagadásnak” nevezte, hogy az új kórokozó megjelenésével és közösségi terjedésével a bukaresti egészségügyi minisztérium nem foglalkozik – írta meg szerdán a News.ro hírportál.

laborvizsgálat, kutató, koronavírus
Romániában is megjelent az omikron variáns BQ.1-es alváltozata. Fotó: illusztráció, Getty Images

Jurma a szaktárcát hibáztatja azért is, hogy a romániai laboratóriumok egyre kevesebb, a vírusváltozatok pontosabb beazonosítására alkalmas szekvenciális elemzést végeznek. Míg négy hete 174, három hete 94, két hete 32 szekvenciális elemzést értékeltek ki Romániában, addig múlt héten ez a szá 18-ra csökkent, közülük azonban négy már az új vírusalvariánst mutatta ki.

Jurma szerint egy új járványhullám kezdetét jelezheti, hogy múlt héten (a korábbi 90-ről ismét száz fölé) emelkedett az intenzív terápiára szoruló koronavírusos betegek száma. Úgy értékelte, ezért is fontos lenne beazonosítani, hogy milyen kórokozó terjed. Romániában egyébként továbbra is enyhén csökkenő tendenciát mutat a fertőzések száma, de a járványgörbe ellaposodott.

Egész Európában dominánssá válhatnak az új alváltozatok

A koronavírus szeptemberben megjelent BQ.1-es, illetve BQ.1.1-es alvariánsa október végén már a fertőzések 29 százalékát okozta az Egyesült Államokban, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hétfői közleménye szerint pedig megjelent már Nagy-Britanniában is, valamint több európai uniós tagállamban. Az ECDC arra számít, hogy november végéig, december elejéig ezek az alvariánsok fogják okozni a koronavírus-fertőzések több mint felét Európában, a jövő év elején pedig részarányuk meg fogja haladni a 80 százalékot.

Az ECDC szerint egyelőre semmi sem utal arra, hogy az új alvariánsok súlyosabb megbetegedést okoznának, mint a nyári járványhullámért felelős BA.4-es és BA.5-ös alváltozatok, viszont terjedési sebességük azt jelzi, hogy nagyon fertőzőek. Egy tanulmány pedig azt valószínűsíti, hogy ezek a kórokozók is meg tudják kerülni – a korábbi változatokkal történt fertőzések vagy az oltás által kialakított – immunvédelmet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.