Világszerte már több országban – Magyarországon is – engedélyezték a koronavírus elleni második emlékeztető oltás felvételét. Ezt elsősorban azoknak ajánlják, akik koruk vagy egészségi állapotuk miatt fokozottan ki vannak téve a fertőzésveszélynek, és akiknél az esetleges szövődmények kialakulása súlyos következményekkel járhat.
Kell-e mindenkinek negyedik dózis?
Egészségügyi szakemberek körében még nem született egységes döntés arról, hogy a lakosság egésze számára előnyös lehet-e a negyedik adag koronavírus elleni vakcina beadása – írja témával foglalkozó cikkében a CNBC. Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) például eddig csak az 50 év felettiek, valamint az immunhiányos betegek számára engedélyezte a negyedik oltást. (Magyarországon háziorvosi javaslatra bárki kérheti, akinél legalább négy hónap eltelt az első emlékeztető oltás óta).
Egyelőre az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem tartja indokoltnak a negyedik adag széleskörű beadását, nem is tett közzé hivatalos ajánlást erről. „Jelenleg nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy mindenki számára előnyös lenne, ahogy arról sem, mennyire hatékony védelmet alakíthat ki a negyedik dózis” – vázolta a WHO álláspontját Soumya Swaminathan, a szervezet vezető kutatója. Mint mondta, az eddigi vizsgálati eredményeknek köszönhetően annyit biztosan tudnak, hogy az újabb emlékeztető oltás hatására átmenetileg megnő a szervezetben a koronavírus ellen termelődő antitestek száma. „De azt is látjuk, hogy ezek elég gyorsan halványulnak”.
Mi a helyzet az éves emlékeztető oltással?
„Lehetséges, hogy a veszélyeztetett csoportokba tartozóknak szükségük lesz az évenkénti emlékeztető oltásokra, de egyelőre nem egyértelmű, hogy az egészséges felnőttnek esetében hogy alakul a helyzet” – tette hozzá Swaminathan, aki szerint az is sokat nyomhat a latban, hogy a jelenleg használt vakcinák hatékonyak lesznek-e a jövőbeli koronavírus-variánsok ellen.
A WHO egyébként kedden jelentette be, hogy a koronavírus-fertőzéssel összefüggésbe hozható halálesetek száma 2020 márciusa óta a legalacsonyabb szintre csökkent.