Koronavírus-oltás: a szívre is hatással van

Amerikai kutatók vizsgálták az mRNS-vakcinák beadatása után jelentkező fiziológiás oltási reakciókat, és azt találták, hogy ezek az oltóanyagok átmenetileg megemelhetik a nyugalmi pulzusszámot. Különösen a fiatalabbak körében volt gyakori ez a reakció.

A koronavírus elleni oltókampányok indulása óta egyre több gyakorlati tapasztalatot gyűjtenek a szakemberek a vakcinák beadatása után jelentkező esetleges oltási reakciókról. Az oltóanyag típusától függetlenül számos lehetséges tünetet jelentkezhet a vakcinák első és második dózisa után, ezekről korábban a Házipatika.com-on is beszámoltunk már. Sőt, akadnak olyan szimptómák is, melyek előfordulását egy bizonyos típusú oltóanyaggal kapcsolatosan figyelték meg, ilyen például a Moderna-vakcina után jelentkező kör alakú bőrpír az oltás helye körül.

Bajt jelez, ha nincs mellékhatása az oltásnak? A COVID-19 elleni oltási kampány kapcsán gyakran elhangzik, hogy a vakcinák beadását követő mellékhatások jellemzően csupán azt jelzik, beindult az immunválasz, azaz az oltóanyag működik. Kell-e azonban aggódnunk az oltás hatékonyságát illetően, ha egyáltalán nem tapasztalunk mellékhatásokat? Kattintson , és kiderül!

Az orvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy ezek a tünetek teljesen ártalmatlanok, csupán átmenetileg állnak fent, és azt jelzik, hogy az oltóanyag aktiválta a szervezet védekező rendszerét, vagyis az immunrendszer munkába kezdett, hogy kialakítsa a szükséges védettséget. Amerikai kutatók nemrégiben egy újabb lehetséges oltási reakciót figyeltek meg azoknál a felnőtteknél, akiket az mRNS-alapú vakcinák (ilyen a Pfizer -BioNTech és a Moderna oltóanyaga) valamelyikével oltottak be.

koronavírus COVID-19 oltás vakcina oltóanyag Moderna szívverés pulzus
A 40 év alattiak az mRNS-vakcinák beadatása után átmeneti pulzusemelkedést tapasztalhatnak.Képünk illusztráció, forrás: Getty Images

Ahogy az a News Medical portál cikkében olvasható, Giogiro Quer és Matteo Gadaleta, a kaliforniai Scripps Research Translational Institute munkatársai vizsgálták az mRNS-alapú oltóanyagok által kiváltott fiziológiás reakciókat, amikor rábukkantak az új tünetre. A beoltottak okosórái által rögzített adatok ugyanis kimutatták, hogy az oltás után többeknél megnövekedett a nyugalmi pulzusszám, különösen azoknál, akik 40 évnél fiatalabbak voltak, vagy a Moderna oltóanyagával vakcinálták őket.

Átmenetileg nő a pulzusszám

A jelenleg tudományos felülvizsgálatra váró tanulmány elkészítése során a kutatócsapat több mint 4 ezer amerikai állampolgártól gyűjtött be adatokat egy okostelefonos alkalmazáson keresztül, amik a felhasználók által viselt okosórák által gyűjtött adatokat (beleértve a pulzusszámot, az alvási szokásokat és egyéb fiziológiás funkciókat) tárolták. A résztvevők mindegyike legalább egy dózist kapott a Pfizer vagy a Moderna koronavírus elleni oltóanyagából, ezt követően a szakértők három korcsoportra (40 év alattiak, 40-60 év közöttiek és 60 év felettiek) osztva vizsgálták a tőlük származó adatokat, különös tekintettel a nyugalmi pulzusra. Az elemzést követően megállapították, hogy a résztvevők nyugalmi pulzusa átlagosan 1,5 szívveréssel növekedett, ez az első adag vakcina beadása után 4 napig, a második dózist követően pedig 6 napig volt megfigyelhető. Ezután az alanyok nyugalmi pulzusa visszatért a megszokott értékekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fiatalabbaknál gyakoribb ez a reakció

A kutatás során nemi különbségekre nem derült fény, de a vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy az életkor alapján nagyobb eltérések is megfigyelhetőek voltak az oltottaknál.

A legjelentősebb hatást a pulzusszám növekedést tekintve a 40 év alatti korosztálynál mérték, összességében pedig a második dózis beadatását követően a 60 év alattiaknál nagyobb arányban emelkedett a nyugalmi pulzus, mint az idősebb korosztályoknál. A koronavírus -fertőzésen korábban átesetteknél is gyakoribb volt a pulzus megemelkedése, igaz, csak az első adag oltást követően. Emellett a kutatók azt is megfigyelték, hogy a Pfizerhez képest a Moderna oltóanyagával beoltottaknál is erőteljesebben jelentkezett ez a hatás.

Az egyéb fiziológiás adatokat tekintve az aktivitás és az alvási szokások terén volt mérhető elváltozás, az első dózis vakcinát követő egy napban az oltottak jellemzően kevesebbet mozogtak és többet aludtak. A szakértők szerint a tanulmány részletes adatokkal szolgál az mRNS-vakcinák által kiváltott fiziológiás tünetekről. Ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy az okosórák használói között nagy demográfiai eltérések lehetnek, ezért az adatok az idősebb korosztályra nézve torzíthatnak.

Egypetéjű ikerpár mesélt arról, mennyire másképp élték meg a koronavírus-fertőzést, egy virológus pedig elmagyarázza, vajon miért lehetséges mindez. Ha érdekli a téma, ide kattintva elolvashatja erről szóló cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.