Koronavírus: pécsi fejlesztés hozhat áttörést

A RoLink Biotechnology Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói kifejlesztettek egy olyan berendezést, amely egyaránt képes mérni a COVID-19 által a szervezetben kiváltott antitestes és sejtes immunválaszt – közölte a baranyai felsőoktatási intézmény kedden.

Az összesen 127 millió forintból megvalósuló projekt során a kutatóknak UV-C-fény segítségével sikerült olyan módon inaktiválniuk az új koronavírus (SARS-CoV-2) örökítőanyagát, hogy magát a vírus szerkezetét nem károsították közben. Ezáltal lehetőség nyílt arra, hogy a fertőzés által az emberi szervezetben kiváltott folyamatokat tanulmányozni tudják – olvasható a PTE portálunkhoz eljuttatott közleményében. Az egyetem égisze alatt működő Virológiai Nemzeti Laboratórium szakemberei mind az eredeti vuhani, mind a delta variáns esetében bizonyították az inaktivációs hatást. A delta variáns esetében pedig állatkísérlet keretében is megvizsgálták az inaktivált vírus biztonságosságát, valamint további felfedezést is tettek.

A PÉCSI FEJLESZTÉSŰ BERENDEZÉS MIND AZ ANTITESTES, MIND A SEJTES IMMUNVÁLASZT MÉRNI TUDJA COVID-19 ESETÉN
A pécsi fejlesztésű berendezés mind az antitestes, mind a sejtes immunválaszt mérni tudja COVID-19 esetén. Fotó: Csortos Szabolcs/UnivPécs

Az orron keresztül szervezetbe juttatott inaktivált koronavírus ugyanis sejtes immunválaszt váltott ki. Ez egyben bizonyítékul szolgál arra, hogy van potenciál a nazális vakcinák fejlesztésében COVID-19 ellen. Magyarán az oltóanyag nem csupán injekció útján beadva segíthet hatékony védettséget kialakítani. A pécsi kutatók által kifejlesztett eljárás nagy előnye továbbá, hogy a jövőben akár más kórokozók esetében is alkalmazható lesz.

Annak érdekében, hogy a koronavírus-fertőzésre adott immunválaszt pontosan mérni lehessen, a vírust a lehető legtisztábban kellett előállítani. Ezért a kutatók kidolgoztak egy hatékony, gyors és minimális veszteséggel járó vírustisztítási eljárást, amely lehetőséget ad az inaktivált koronavírus széleskörű kutatási felhasználására is. A kidolgozott vírustisztítási megoldást más, állati vírusra is sikeresen tesztelték. „A vizsgálati eredmények hozzájárulhatnak hazánk biológiai védelmi képességeinek fejlesztéséhez a hazai kutatólaboratóriumi képességek növelésével, a meglévő terepi laboratórium diagnosztikai módszereinek bővítésével, biovédelmi kiképzési lehetőségek szélesítésével és egy potenciális platform kialakításával vakcinaalapanyag-fejlesztéshez” – olvasható a közleményben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.