A jóváhagyott szerződés tovább bővíti az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagok portfólióját, a Modernát megelőzően ugyanis az Európai Bizottság már öt gyógyszergyártóval - az AstraZeneca, a Sanofi-GSK, a Janssen Pharmaceutica, a BioNTech-Pfizer, valamint a CureVac vállalatokkal - írt alá hasonló szerződéseket. De folyamatban van egy további szerződés megkötése is. A közlemény szerint az EU sokrétű oltóanyag-portfóliója biztosítani fogja, hogy Európa megfelelően felkészült legyen az oltásra, amint az oltóanyagok biztonságosnak és hatékonynak bizonyulnak.
Csak biztonságos vakcinát engedélyeznek
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) értékelni fogja az európai portfólióban szereplő összes vakcinát, és csak akkor engedélyezi használatukat, illetve csak akkor lesznek forgalomba hozhatók, ha biztonságosnak és hatékonynak bizonyulnak. A gyártók ígéretes hatékonyságú, koronavírus elleni oltóanyagai a következő hetekben megkaphatják az európai forgalmazásukhoz szükséges jóváhagyást - közölték.
Az EU egyébként június közepén fogadta el az úgynevezett európai oltóanyag-stratégiát. Ennek célja, hogy 12-18 hónapon belül minden európai állampolgár számára magas színvonalú, biztonságos, hatékony és megfizethető oltóanyagokat biztosítson. Ennek érdekében a bizottság a tagállamokkal együtt előzetes piaci kötelezettségvállalásokat köt a gyártókkal a COVID-19 ellen kifejlesztett vakcinákkal kapcsolatban.
Mit kell tudni a Moderna oltásáról?
A Moderna egy hete jelentette be, hogy az első eredmények szerint az új koronavírus elleni kísérleti védőoltása 94,5 százalékban bizonyult hatékonynak a széles körű teszteléskor. Az eredményt a klinikai kísérletek harmadik - vagyis a forgalmazás előtti utolsó - szakaszában érték el. A vakcina hatékonyságának tesztelését célzó kísérleteket több mint 30 ezer emberen végezték el az Egyesült Államokban. A résztvevők 42 százaléka veszélyeztett kategóriákba tartozott, tehát 65 év feletti volt, illetve valamilyen más rizikófaktorral rendelkezett.
Az eredmények alapján a Moderna bejelentette, hogy a következő hetekben kérni fogja az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatalnál (FDA) a gyártási engedélyt. Hasonló kérelmet nyújtanak be a világ más gyógyszer-engedélyeztetési hatóságaihoz is. A vállalat úgy számol, hogy a mRNA-1273 néven ismert koronavírus-vakcinából az év végére 20 millió adag elkészül, amelyet az Egyesült Államokban értékesítenek majd. 2021-ben pedig már 1 milliárd adagot forgalmaznak majd világszerte.
Vigyük oviba, iskolába a gyereket vagy ne? Nincs jó döntés, kényszerhelyzet van - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!