Koronavírus: a T-sejtek is megtámadják az omikront

A szervezet immunválaszáért felelős T-sejtek is megtámadhatják az omikron variánst és segítenek meggátolni, hogy súlyos COVID-19 alakuljon ki.

Ausztrál kutatók szerint az emberi testnek van egy második védelmi vonala a COVID-19 ellen, ami reményt ad a gyorsan terjedő omikron változat elleni globális küzdelemben. A Melbourne-i Egyetem szakemberei (a Hongkongi Tudományos és Technológiai Egyetem kutatóival együttműködve) megállapították, hogy a sejtes immunválaszt végző T-sejtek is felveszik a harcot az új variánssal - írja a The Guardian .

Az omikronnál is rosszabb lehet a legújabb variáns Francia kutatók újabb koronavírus-variánst azonosítottak. A tavaly év végén felfedezett változaton több mutációs jegy látható, mint az omikronon.

Nem menekülhet a T-sejtek elől

Az omikron veszélye abban rejlik, hogy a korábbi vírusváltozatoknál jóval több mutációt tartalmaz, ami miatt időnként rejtve maradhat az oltások, vagy a fertőzés hatására termelődő antitestek előtt. A kutatás szerint azonban a T-sejtek - a csontvelőből származó fehérvérsejtek - figyelmét nem kerülik el, amelyek támadásba lendülnek.

Az omikron elkerülheti ugyan az antitesteket, de a T-sejtek elől nem menekülhet. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Az omikron elkerülheti ugyan az antitesteket, de a T-sejtek elől nem menekülhet. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A kutatócsapat beoltott, illetve fertőzött betegek szervezetéből származó koronavírus-fehérjék - úgynevezett epitópok - darabkáit tanulmányozta. Eredményeik szerint az omikron mutációval rendelkező epitópok több mint fele még a vizsgálat időszakában is látható volt a T-sejtek számára. "Még ha az omikron, vagy a koronavírus más variánsa ki is kerülhet az antitestek látóteréből, a robusztus T-sejtes válasz továbbra is védelmet nyújt, és segít megelőzni a súlyosabb betegségeket" - mondta Matthew McKay, a kutatás egyik vezetője.

A cikk szerzői azt azért kiemelték, hogy a T-sejtes válaszok önmagukban nem gátolják meg a vírus továbbadását és a megfertőződést. A súlyos megbetegedés kialakulása ellen azonban hatékonyan védhetnek ezek a sejtek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Heteken belül bejelenthetik, hogy az amerikai hadsereg Walter Reed kutatóintézetének tudósai elkészültek egy olyan vakcina fejlesztésével, ami nem csak az omikron és a jövőbeli SARS-CoV-2 változatok ellen véd, hanem minden koronavírust képes legyőzni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az északkeleti harmadot leszámítva pár órás napsütésre van kilátás. Számottevő csapadék nem várható. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra