Koronavírus: az mRNS-vakcinák váratlan mellékhatása (2)

A ritka szívgyulladás kockázatára vonatkozó figyelmeztetéssel egészítette ki a COVID-19 ellen használt Pfizer/BioNTech- és Moderna-vakcina hivatalos leírását az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA).

Egy új vérvizsgálat segíthet előre meghatározni, kinél lesz hatékony a COVID-19 elleni védőoltás. Részletek itt.

A múlt pénteken kiadott figyelmeztetés szerint az oltások, különösen a második dózis után több esetben lépett fel szívizomgyulladás (myocarditis) vagy szívburokgyulladás (pericarditis) az Egyesült Államokban. Június második hetének végéig több mint 1200 ilyen esetet jelentettek, főként férfiak körében. Az amerikai járványügyi hatóság (CDC) adatai szerint eddig több mint 138 millió amerikait már kétszer beoltottak a két, mRNS-alapú oltás egyikével.

Az FDA szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina ritkán szívizomgyulladást okozhat mellékhatásként
Az FDA szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina ritkán szívizomgyulladást okozhat mellékhatásként. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Az FDA közleménye szerint a szívgyulladást azután tették fel a lehetséges kockázatok listájára, hogy - mint azt megírtuk - a CDC tanácsadó orvoscsoportja megállapította, hogy "valószínű kapcsolat" van a serdülők és fiatal felnőttek körében tapasztalható ritka szívgyulladás, valamint a Pfizer/BioNTech és a Moderna vakcinájával végrehajtott oltások között.

Június első felében az izraeli egészségügyi minisztérium is arról számolt be , hogy lehetséges kapcsolatot talált a szívgyulladások és a Pfizer oltása között. A Pfizer gyógyszergyártó cég, amelynek vakcináját hivatalosan is engedélyezték a 12 év feletti amerikaiak oltására, korábban úgy nyilatkozott, hogy nem tapasztalt az általánosan elvárhatónál magasabb arányú szívgyulladást. Korábban a Moderna is azt közölte, hogy nem talált oksági összefüggést a szívgyulladásos esetek és az oltás használata között.

Kell-e oltás azoknak, akik már átestek az új típusú koronavírus-fertőzésen? Egy új tanulmány eredményei szerint nem feltétlenül. Minderről ide kattintva olvashat bővebben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.