Koronavírus: bajt okozhat a D-vitamin hiánya

A D-vitamin koronavírus elleni hatásának eddigi legerősebb bizonyítékát szolgáltatja egy új izraeli tanulmány.

Amerikai kutatók közelmúltbeli tanulmánya szerint a D-vitamin akár autoimmun betegségeket is segíthet megelőzni .

A tanulmány szoros összefüggést talált az izraeli lakosság körében igen elterjedt D-vitamin-hiány, valamint a súlyos megbetegedés és az elhalálozás magasabb előfordulási aránya között COVID-19-betegeknél - írta meg a The Times of Israel . A kutatás eredményei szerint a fokozott D-vitamin-bevitel segíthet csökkenteni a COVID-19 kockázatait. A Bar Ilan Egyetem és a Galileai Orvosi Központ kutatói szerint a D-vitamin olyan erős hatást gyakorol a betegség lefolyására, hogy életkoruk és D-vitamin-szintjük alapján meg lehet jósolni, mi történik a megfertőződött emberekkel.

D-vitamin, vitaminpótlás, kapszula
A D-vitamin megfelelő szinten tartása segíthet megelőzni a súlyos lefolyású COVID-19-et. Fotó: Getty Images

A D-vitamin-hiány jelentősen növeli a fertőzés kockázatait - állapították meg az izraeli orvosok a PLOS One folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmányukban. A méréseket a vírus első két izraeli hullámának idején, még a vakcinák széles körű alkalmazása előtt végezték. Az orvosok hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a vitaminkészítmények nem helyettesítik a védőoltásokat, csuppán az immunitás megőrzését szolgálják.

A Közel-Keleten, így Izraelben is igen elterjedt probléma a D-vitamin-hiány. Egy 2011-es tanulmány szerint ötből csaknem négy embernek alacsony a vitaminszintje a térségben. Az új izraeli tanulmány szerint, amennyiben a fertőzés előtt már szedtek D-vitamint tartalmazó táplálékkiegészítőket, a betegek elkerülhetik a COVID-19 legsúlyosabb következményeit. "A D-vitamin segít a fertőzötteknek, mert hatékonyan erősíti az immunrendszert a légzőrendszert megtámadó vírusok elleni küzdelemben" - mondta el a The Times of Israelnek Amiel Dror, a tanulmány társszerzője. Hozzátette, mindez ugyanúgy érvényes az omikron variáns esetében is, mint a korábbi változatoknál.

Izraelben és számos más országban az egészségügyi hatóságok már régóta javasolták a D-vitamin-kiegészítőket a koronavírus-járványra válaszul, de eddig kevés adat állt rendelkezésre ennek hatékonyságáról. Júniusban a kutatók már közzétették az előzetes eredményeket, amelyek szerint a nem sokkal a kórházi kezelés előtt D-vitamin-hiányban szenvedő koronavírusos betegek 26 százaléka halt meg. Ezzel szemben a megfelelő D-vitamin-ellátottság betegek csupán 3 százaléka vesztette életét. A kórházban kezelt, D-vitamin-hiányos betegek átlagosan 14-szer nagyobb valószínűséggel kerültek súlyos vagy kritikus állapotba, mint mások.

A kutatás két évre visszamenőleg is vizsgálta a betegek vitaminellátottsági adatait. Ebből kirajzolódott, hogy továbbra is erős a korreláció a betegség súlyosságával, vagyis nem arról van szó, hogy a betegség megjelenése okozta volna a D-vitamin-szint csökkenését.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Afrikában eddig az emberek alig 11 százalékát oltották be COVID-19 ellen. A WHO afrikai regionális igazgatója szerint hetente hatszor több embert kellene immunizálni , mint most, hogy a járvány megállítható legyen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra