Koronavírus: eddig tart a fertőzés utáni védettség

Rövid időn belül újra megfertőződhetnek koronavírussal a fertőzésen már átesett, de beoltatlanul maradt emberek - ezt állapította meg a Yale Egyetem és az Észak-Karolinai Egyetem kutatói által készített tanulmány.

A koronavírus-járvány kezdete óta fontos kérdés, hogy vajon meddig tart a COVID-19 -en átesettek természetes úton szerzett védettsége. A Yale Egyetem Közegészségügyi Karának és az Észak-Karolinai Egyetem charlotte-i intézményének kutatóiból alakult tudóscsoport eredményei azt állapították meg, hogy a fertőzést követő erős védettség rövid életű. Három hónap vagy ennél is rövidebb idő elteltével tehát újra megfertőződhet a koronavírussal az, aki csak természetes védelmet szerzett, ezért a kutatók szerint azoknak is be kell oltatniuk magukat, akik már átestek a fertőzésen. "A korábbi fertőzés önmagában nagyon rövid távú védelmet nyújthat a későbbi fertőzésekkel szemben" - szögezte le Jeffrey Townsend, a Yale professzora, a tanulmány vezető szerzője.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
A korábbi fertőzés önmagában nagyon rövid távú védelmet nyújt.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Röviddel a gyógyulás után is újrafertőződhetünk

A The Lancet Microbe című folyóiratban közzétett tanulmány az első, amely meghatározza az újrafertőződés valószínűségét a természetes fertőzést követően olyanok esetében, akik nem kaptak védőoltást. Townsend a kollégáival együttműködve elemezte a SARS-CoV-2 közeli vírusrokonai, az egyszerű megfázást okozó vírusok ismert újrafertőzési és immunológiai adatait, valamint a SARS-CoV-1 és a közel-keleti légúti szindróma (MERS) immunológiai adatait. A kutatók az evolúciós elvek alapján modellezték a koronavírussal való újrafertőződés kockázatát az idő múlásával.

Vannak, akik ezért nem oltatják be magukat a koronavírus ellen, mert már átestek a fertőzésen. Azonban egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a gyógyultaknak is érdemes felvenniük az oltást .

A tanulmány szerint az újrafertőződések már röviddel a gyógyulás után is előfordulhatnak, és elő is fordultak. Az immunitás csökkenésével és az újabb SARS-CoV-2-változatok megjelenésével pedig egyre gyakoribbá válik az újrafertőződés. "Az immunitásról hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy vagy immunisak vagyunk vagy nem vagyunk immunisak. Tanulmányunk arra hívja fel a figyelmet, hogy inkább az idő múlásával bekövetkező újrafertőződés kockázatára kellene összpontosítani" - mondta Alex Dornburg, az Észak-Karolinai Egyetem adjunktusa, a kutatás másik vezetője.

Az új variánsok bonyolítják a helyzetet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Ahogy új variánsok jelennek meg, a korábbi immunválaszok egyre kevésbé hatékonyak a koronavírus elleni küzdelemben. Azok, akik a világjárvány korai szakaszában természetes úton fertőződtek meg, a közeljövőben egyre nagyobb valószínűséggel fertőződnek újra" - figyelmeztetett Dornburg. A kutatócsoport adatokra épülő modellje egyébként feltűnő hasonlóságokat mutat a SARS-CoV-2 és az endémiás humán koronavírusok újrafertőződési kockázatai között. Townsend magyarázata szerint a közönséges megfázáshoz hasonlóan egyik évről a másikra újra megfertőződhetünk ugyanazzal a vírussal. "A különbség az, hogy a mostani pandémiát okozó SARS-CoV-2 sokkal halálosabbnak bizonyult" - tette hozzá.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egyes betegeknek emlékeztető oltást javasol a BioNTech/Pfizer gyógyszergyárak Comirnaty, valamint a Moderna gyógyszercég Spikevax nevű koronavírus elleni vakcinájából.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.