Koronavírus: eddig véd az AstraZeneca-vakcina

Az Oxfordi Egyetem által végzett klinikai vizsgálatok szerint a Vaxzevria vakcina legalább egy évig védettséget biztosít. Az AstraZeneca önkéntesek bevonásával továbbá megkezdte az oltóanyag továbbfejlesztett, meglévő új és várható koronavírus-variánsok ellen is hatékony védelmet nyújtó típusa nagy létszámú klinikai vizsgálatait.

Az AstraZeneca a héten közel 600 ezer adag koronavírus elleni védőoltást szállított Magyarországra, ezzel a vállalat idén február 5-e óta már összesen közel 2,3 millió dózis vakcinát juttatott el hozzánk.

Az első AstraZeneca-oltást követően kialakult magas ellenanyagszint legalább egy éven keresztül fennmarad - derül ki a The Lancet folyóirat által pre-print formában publikált eredményekből . Biztató továbbá az is, hogy a közlemény szerint az AstraZeneca-vakcina első és második adagja közötti hosszabb (akár 45 hetes) különbség esetén az ellenanyagszint 18-szoros emelkedését figyelték meg a második dózis után 28 nappal. A hosszabb (45 hetes) adagolási intervallum esetén az antitestkoncentráció négyszer magasabb volt, mint a 12 hetes intervallumnál - vagyis a hosszabb adagolási intervallum nemhogy hátrányos, hanem egyenesen jobb immunválaszt jelent.

Legalább egy évig véd az AstraZeneca-vakcina.
Legalább egy évig véd az AstraZeneca-vakcina. Fotó: Getty Images

A vizsgálatok szerint a második dózist követően legalább 6 hónapos intervallummal adott harmadik adag AstraZeneca-vakcina hatszorosára emelte az ellenanyagszintet, illetve fenntartotta a sejtes immunválaszt. A harmadik dózisként beadott emlékeztető oltás magas neutralizációs aktivitást mutatott az alfa (brit, B.1.1.7), a béta (dél-afrikai, B.1.351) és a delta (indiai, B.1.617.2) variánssal szemben is. Mind a nagy intervallummal adott második, mind a harmadik dózis után kevés oltási reakciót észleltek.

Továbbfejlesztett vakcina: megkezdődtek a klinikai vizsgálatok

Koronavírus: készül az univerzális oltás - részletek itt .

Felnőtt önkéntesek bevonásával megkezdődtek az AZD2816 továbbfejlesztett vakcina klinikai vizsgálatai. A nagy létszámú klinikai vizsgálat első önkéntesei néhány napja kapták meg a vakcina első adagját. A vizsgálat során korábban oltott, illetve oltásban nem részesült felnőtteken vizsgálják a vakcina biztonságosságát és hatásosságát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vizsgálatba 2250 résztevőt várnak az Egyesült Királyság, Dél-Afrika, Brazília és Lengyelország területén. Az AZD2816 oltást olyan önkéntesek kaphatják, akik:

  • korábban felvették a COVID-19-vakcina két adagját (akár AstraZeneca-, akár mRNS-alapú oltóanyagot), és a második oltás után minimum 3 hónap eltelt, vagy
  • korábban nem kaptak COVID-19 elleni oltást (ők 4-12 hét különbséggel 2 adagot kapnak), vagy
  • egy adag AstraZeneca-oltás után ezt az oltóanyagot kapják második dózisként 4 hét elteltével.

Ugyanaz a technológia, némi módosítással

Az AZD2816 oltóanyagot ugyanazon adenovírusvektor-technológia alapján fejlesztik, mint az AstraZeneca-vakcinát, de olyan módosítással, amely jobb hatékonyságot biztosít a koronavírus újabb variánsai ellen. A vizsgálat eredményei még ebben az évben várhatók, és - amint rendelkezésre állnak - az AstraZeneca késlekedés nélkül benyújtja azokat a törzskönyvező hatóságoknak az új generációs emlékeztető oltás engedélyezése érdekében .

Gyerekek is kerültek lélegeztetőgépre, a járvány felszámolása csak oltással lehetséges - véli Gárdos László, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. Olvassa el cikkünket !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.