Koronavírus: ennyire lassú a felépülés

Hetekkel később is tüdőkárosodástól, légszomjtól és köhögéstől szenvednek azok, akik egykor súlyos COVID-19-cel feküdtek kórházban.

Ha valakit COVID-19-cel kezeltek és kiengedik a kórházból, azt hivatalosan gyógyultnak tekintik. Ám valójában sokaknál inkább csak azt jeleni, hogy már nem fertőznek, mivel a betegségből megmaradt szimptómáik továbbra is megkeserítik életüket. Osztrák kutatók egy friss tanulmányban rámutattak, a súlyos koronavírus -fertőzöttek felépülése nagyon lassú folyamat. Hetekkel később is tüdőkárosodástól, légszomjtól és köhögéstől szenvednek azok, akik egykor súlyos COVID-19-cel feküdtek kórházban. Az pedig csak tovább fokozza az aggodalmakat, hogy még azok is fizikai gyengeségről, a fertőzés elmúlta után is hetekig vagy akár hónapokig megmaradó tünetekről számoltak be, akiknek csak enyhe volt a megbetegedésük.

A The Guardian beszámolója szerint az osztrákok tanulmányának most megjelent előzetes eredményei azt mutatják, hogy a kórház elhagyása után hat héttel a betegek 88 százalékánál továbbra is láthatóak a tüdőkárosodás jelei a CT-vizsgálatok eredményein, 47 százalékuk pedig még mindig légszomjjal küzd. A 12. hétre az adatok csupán 56, illetve 39 százalékra mérséklődtek.

Azok, akiket kórházban kezeltek COVID 19-cel, még hazabocsátásuk után hetekig szenvednek a tünetektől. Fotó: Getty Images
Azok, akiket kórházban kezeltek COVID 19-cel, még hazabocsátásuk után hetekig szenvednek a tünetektől. Fotó: Getty Images

"A COVID-19 túlélőknek tüdőkárosodása még a gyógyulás után hetekkel is kimutatható" - húzta alá Dr. Sabina Sahanic, az innsbrucki Egyetemi Klinika tanulmányt jegyző kutatócsoportjának tagja, megjegyezve, szerencsére a pálya a gyógyulás felé lejt. "Idővel már kimutatható némi javulás" - mondta, hangsúlyozva, az eredmények tekintetében kijelenthető, hogy a súlyos fertőzésen átesettek strukturált utókezelése elengedhetetlen. Jó hír azonban, hogy az elhúzódó felépülés nem növeli a tüdő hegesedésének kockázatát.

Szívkárosodás jeleit is kimutatták

Az Európai Légzőszervi Társaság Nemzetközi Kongresszusán bemutatandó kutatás 86 koronavírusos beteg egészségi állapotát követte nyomon a kórházi elbocsátásukat követően. Közülük 18-an részesültek intenzív terápiában. A betegek átlag életkora 61 év volt. Több mint 60 százalékuk férfi, megfigyelt alanyok fele jelenlegi vagy már leszokott dohányos, 65 százalékuk pedig túlsúlyos vagy elhízott. A kutatás során a kórházi elbocsátást követően kétszer vizsgálták őket, a 6. és a 12. héten.

Koronavírus: ilyen sorrendben jönnek a tünetek A koronavírus-fertőzést nem könnyű megkülönböztetni más, a légzőszervrendszert érintő betegségektől - így például a megfázástól, influenzától -, hiszen nagyban hasonlítanak egymásra a jellemző tünetek. A Dél-kaliforniai Egyetem friss kutatásából azonban az derült ki, hogy a COVID-19-hez köthető szimptómák általában meghatározott sorrendben jelentkeznek, ami jelentősen leegyszerűsítheti a kór azonosítását. Részletek itt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók megfigyelték, a tartós egészségkárosodás azoknál is kimutatható volt, akik nem részesültek intenzív terápiában kórházi kezelésük alatt, eltérés pedig a javulás mértékében sem volt a két csoport között. Azt is kimutatták, egy átlagember tüdőkapacitásának 80 százalékát sem érte el 24 vizsgálati alany eredménye a 6. héten, sőt 16 embernek ez még a 12. héten sem sikerült. Ráadásul többeknél szívkárosodásra utaló jeleket is találtak, bár ezek idővel javultak. Bár, mint a kutatócsoport megjegyzi, nem kizárt, hogy a betegeknek már voltak meglévő tüdőproblémái, ám a CT-k eredménye mind a COVID-19-re jellemző képet mutatott.

Folytatják a vizsgálatot

Dr. Sahanic hangsúlyozta, a COVID-19 hosszútávú hatásai nem feltétlenül jelentettek számukra meglepetést, mivel már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a SARS (egy korábbi típusú koronavírus) túlélői is tartós egészségkárosodást szenvedtek, 30 százalékuknál még hónapokkal később is kimutatható volt a tüdő rendellenes elváltozása. A tanulmány azonban a kongresszusi bemutatóval nem ér véget, a tervek szerint a kutatók a 24. héten is megvizsgálják majd az alanyokat.

Franciaországban speciális, átlátszó maszkokat kapnak a pedagógusok, hogy megkönnyítsék a nagyothallók és az írni- és olvasni tanuló kisebb diákok számára tanulást. További részletek társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashatóak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.