"Az esetszámok továbbra is emelkednek a régióban. Az elmúlt 10 napban az azonosított fertőzések száma közel megduplázódott Európában, megközelítve az egymilliót" - hangsúlyozta Kluge. Hozzátette, mindez azt jelenti, hogy a világjárvány körülbelül fele részben csak az európai kontinensen zajlik, aminek immár 84 ezer ember esett áldozatul. "A pandémia viharfelhői továbbra is itt lebegnek a régió felett" - fogalmazott Kluge.
Kitért rá, kulcsfontosságú megérteni, mennyire bonyolult és bizonytalan dolog, amit néhány országban már fontolgatnak, miszerint enyhíteni kellene a járvány miatt hozott korlátozó intézkedéseken, újranyitva akár iskolákat, munkahelyeket. A cégek és a politikusok világszerte aggódnak a hosszú ideig tartó leállás gazdasági hatásai miatt, egyes európai államok pedig, mint Németország , Dánia vagy Spanyolország , azon tanakodnak, hogyan enyhíthetnének bizonyos társadalmi korlátozásokon.
Kluge is elismerte, hogy a koronavírus terjedésének lassítása érdekében bevezetett távolságtartás az emberek életére és megélhetésére is kihatással van. "Az emberek joggal kérdezik: mennyit kell még elviselnünk? És mennyi ideig? Mind nekünk, mind a kormányoknak és egészségügyi hatóságoknak válaszokkal kell szolgálnunk, meghatározva, hogy mikor, milyen körülmények között és milyen módon vehetünk fontolóra egy biztonságos átmenetet."
Az igazgató szerint mielőtt szóba jöhetne bármilyen korlátozás könnyítése, a következő kritériumoknak kell teljesülnie: a fertőzés terjedését legyen képes kontroll alatt tartani az adott ország, a fertőzésgócok kialakulásának kockázata legyen minimális, az egészségügyi ellátórendszernek pedig legyen kellő kapacitása a betegek azonosítására, tesztelésére, nyomon követésére és elkülönítésére. "Továbbra is a vihar szemében maradunk. Ha nem tudjuk biztosítani az említett kritériumokat a korlátozások enyhítése előtt, akkor inkább gondoljuk újra az egészet" - szögezte le Kluge. "Nincs mód arra, hogy gyorsan visszatérjen az életünk a normális kerékvágásba" - tette hozzá.
Forrás: reuters.com