Belgiumban is azonosították a koronavírus B.1.1.529 nevű variánsát, amelyet nemrég Botswanában, illetve Dél-Afrikában fedeztek fel - írja a Guardian . Az érintett személy egy oltatlan fiatal nő, akinél enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeztek tizenegy nappal azután, hogy Törökországon keresztül Egyiptomba utazott. A beteg Dél-Afrikában nem járt, és a kontinens más, déli országaival sem volt kapcsolatban, illetve a családtagjai közül senkinél nem jelentkeztek tünetek.
Mint arról beszámoltunk , a dél-afrikai hatóságok csütörtökön közölték először, hogy az új variáns aggodalomra ad okot. Elsősorban azért, mert többféle mutációval rendelkezik, amelyek szokatlan mintázatba rendeződnek. Ennek következtében a variáns könnyebben kikerülheti a szervezet immunválaszát, valamint gyorsabban is terjesztheti a fertőzést. Jelenleg azt vizsgálják a kutatók, hogy mennyire hatásosak ellene a védőoltások.
A Dél-afrikai Köztársaság kérvényezte, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vírusfejlődéssel foglalkozó munkacsoportja hívjon össze rendkívüli ülést az új variáns megjelenése miatt. A B.1.1.529 eddig a Dél-afrikai Köztársaságban, Botswanában és Hongkongban okozott regisztrált fertőzéseket. Afrikában a Dél-afrikai Köztársaságot érinti a legérzékenyebben a világjárvány. Az országban 2,9 millió fertőzöttről és 89 600 halálos áldozatról tudni.
Az új variáns miatt a brit kormány péntektől hat afrikai országból felfüggesztette a repülőjáratokat. Az átmeneti intézkedés Dél-Afrikát, Namíbiát, Lesothót, Botswanát, Eswatinit - az egykori Szváziföldet - és Zimbabwét érinti. Az Európai Bizottság hamarosan lezárhatja a dél-afrikai régióból induló légi közlekedést Európába. Izrael szinte a teljes afrikai kontinensre kiterjesztette a beutazási korlátozást.
Magyarországon egy héttel meghosszabbítja a kormány a hétfőn indult oltási akcióhetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken reggel. Az oltási akcióhéten eddig 63 ezer oltatlan vette fel az első oltását.