Koronavírus: ez derült ki a vérplazmakezelésről

Nem hatásos a lábadozó betegek ellenanyagban gazdag vérplazmája a COVID-19 kezelésében - erre az eredményre jutott egy Indiában végzett kutatás.

A British Medical Journal című orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerint a lábadozók vérplazmája nem csökkenti a halálozási arányt és a betegség súlyosra fordulását sem sikerült vele megakadályozni.

"A vérplazmának nincs gyógyító hatása"

Koronavírus: már ezekkel a tünetekkel se menjünk közösségbe - kattintson ide a részletekért!

Donald Trump amerikai elnök augusztusban történelmi áttörésnek nevezte a vérplazmás kezelést, ám a mintegy 400 COVID-19-es beteg bevonásával végzett esettanulmány nem ezt támasztja alá. A kezelés sürgősségi alkalmazását az Egyesült Államok és India is engedélyezte. "A kísérlet során az derült ki, hogy a vérplazma kis hatással van arra, hogy a betegek megszabaduljanak a vírustól, de ez arra nem elegendő, hogy felépüljenek a betegségből" - állapította meg Simon Clarke, a readingi egyetem mikrobiológus szakértője, aki hozzátette: "Egyszerűen fogalmazva: nincs gyógyító hatása."

Nem hatásos a lábadozó betegek ellenanyagban gazdag vérplazmája a COVID-19 kezelésében, állítja egy friss kutatás.
Nem hatásos a lábadozó betegek ellenanyagban gazdag vérplazmája a COVID-19 kezelésében, állítja egy friss kutatás. Fotó: Getty Images

A kísérletet 464, közepesen súlyos tüneteket mutató COVID-19-es beteggel végezték, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport vérplazmát és szabványos orvosi ellátást kapott, míg a kontrollcsoport nem kapott plazmát, csak hagyományos ellátást. Hét nap után a plazmával kezelt betegek egyes tünetei enyhültek, és az ellenanyagok nagyobb arányban semmisítették meg a vírust a szervezetükben, de 28 nappal később a két csoportban nem volt különbség a halálozási arány és betegség súlyosbodása között.

"A vérplazma leszereplése csalódás, de nem teljesen meglepő" - vélekedett Ian Jones, a readingi egyetem virológusa, aki szerint a vérplazmás kezelés akkor lehet hatásos, ha valaki a megfertőződést követően nagyon rövid időn belül megkapja. Ezért azt javasolta, hogy olyanokon végezzenek vérplazmás kezelési kísérleteket, akiket frissen diagnosztizáltak a fertőzéssel. A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is az a legbiztosabb, ha az emberek védekeznek a fertőzés ellen, és nem kapják el a vírust.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az infektológus szerint heteken belül jelentősen megugorhat a halottak száma idehaza - arról, hogy mit mondott még a szakember, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.