Koronavírus: ez jelezheti a súlyos betegséget

A koronavírus-fertőzés lefolyásának súlyossága akár előre megjósolható lehet, német tudósok új felfedezésének köszönhetően.

Már a COVID-19 korai szakaszában jó eséllyel megjósolható, hogy az érintetteknél várhatóan milyen súlyos lefolyású lesz a betegség - derült ki a Kieli Egyetem kutatásából, melynek során újszerű biomarkereket hoztak kapcsolatba a kórkép tüneteivel. Mint azt az intézmény közleménye írja, ez a felfedezés lehetővé teszi, hogy a súlyos panaszokkal küzdő betegek még hatékonyabb ellátást kaphassanak.

COVID-19, koronavírus, SARS-CoV-, véralvadás
Egyes immunsejtek előrejelezhetik a COVID-19 súlyos lefolyását. Fotó: Getty Images

Éretlen sejtek a vérben

Milyen óvintézkedéseket tehetünk annak érdekében, hogy a karácsonyi családi összejöveteleken elkerüljük a fertőzés terjedését? Részletek itt.

A német kutatásban a szakértők olyan igazolt koronavírusos páciensektől kapott vérmintákat teszteltek, akiket Kiel, Bonn, Köln és Nijmegen városok egyetemi kórházaiban kezeltek. Egy 14 betegből álló csoport esetében a fertőzöttekben keringő vérsejteket vizsgálták, összehasonlítva az egészséges alanyoktól vett vérmintákkal. A szakemberek több százezer sejtet tudtak tanulmányozni az úgynevezett egysejtes genomika segítségével, ennek köszönhetően ritka sejttípusokat is azonosítottak.

A kutatók érdekes összefüggést figyeltek meg: a csontvelőből a vérbe kibocsátott éretlen prekurzor sejtek a betegség különösen súlyos lefolyását vetítik előre, és hozzájárulhatnak a koronavírus-fertőzést kísérő komplikációk kialakulásához. "Ez azért különösen meglepő, mert ezek a prekurzor sejtek normál esetben csak a csontvelőben találhatók meg, és ott érnek meg annyira, amennyire szükséges" - magyarázza dr. Florian Tran klinikai tudós.

A további adatokkal összevetve egyfajta "ujjlenyomatot" tudtak létrehozni a megváltozott működésű sejtekről, és ezt követték figyelemmel egy ideig. A kutatócsapat felfedezte, hogy két éretlen sejttípus különösen jellemző a súlyos lefolyású koronavírus-fertőzésre: a vérlemezke-sejtek prekurzorai, más néven a megakariociták, valamint az éretlen vörösvérsejtek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok egy 39 fős koronavírus-fertőzött csoport vizsgálatával nyertek részletes betekintést a témába, akiket a nijmegeni kórházak intenzív osztályain kezeltek - azaz a fertőzés igen súlyos lefolyású volt az esetükben. Ebben a csoportban megfigyelhető volt, hogy a megakariociták és a vörösvérsejtek őssejtjei különösen erős ujjlenyomatot hagytak azoknál, akik életüket vesztették a fertőzésben. "Az ezekhez hasonló őssejtek főként az olyan súlyos betegséggel küzdőknél mutathatók ki a vérben, mint a vérmérgezés . A COVID-19 kapcsán azonban mindeddig nem figyeltek meg hasonló jelenséget" - tette hozzá a szakember.

Veszélyes véralvadási zavarok

Bár számos kutatás és tanulmány született már a témában, a kutatók még mindig keveset tudnak a betegség pontos lefolyásáról, annak időbeli velejáróiról. Míg a SARS-CoV-2-vírus által okozott fertőzések egy része enyhe vagy akár tünet nélküli lefolyású, a betegség különösen az idősebbek esetében akár életveszélyes is lehet. Ezekben a súlyos esetekben a vírus a tüdő mellett egyéb szerveket, köztük a szívet vagy a veséket is megtámadhatja. A korábbi tanulmányok már igazolták, hogy a súlyos eseteknél döntően a kis véredények sérülése, valamint a túlzott véralvadás okozzák a bajt. A COVID-19 okozta halálozások leggyakoribb oka a tüdőben keletkező vérrög.

A megakariociták egy, a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban már ismert problémára hívják fel a figyelmet: nevezetesen, hogy a vérlemezkék felelősek a véralvadásért. Éppen ezért COVID-19 esetén a a véralvadási problémák kialakulása az elhalálozás közvetlen oka. A kutatócsoport szerint a vészhelyzetben aktivált megakariociták a vérben olyan vérlemezkéket termelnek, melyek könnyebben felhalmozódnak, így véralvadási zavarokhoz vezetnek. A vörösvérsejtek őssejtjeinek felszaporodása a vérben oxigénhiányos állapotot jelez, ami a szervezet súlyos tüdőbetegségekre adott vészreakciója.

Kilenc koronavírusról szóló cikkből legalább egyben szerepel a félelem szó. A témáról bővebben társportálunk, az nlc.hu cikkében olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.