Koronavírus: ez lehet a legijesztőbb gyermekbetegség

Csökkenhet a koronavírus okozta betegség előfordulása a felnőttek esetében és egyes kutatók szerint inkább a gyerekeket érinti majd, akik vagy az oltás hiánya miatt, vagy mert még nem találkozott vele a szervezetük, védtelenebbek is lesznek ellene.

Amerikai és norvég kutatók modellezéssel vizsgálták, hogy az eltérő demográfiai sajátosságokkal rendelkező országokban hogyan hat a vírus a társadalomra.

Lehet, hogy a koronavírus okozta megbetegedés inkább a gyermekeket érinti ezután? A kép illusztráció. Forrása: Getty Images
Lehet, hogy a koronavírus okozta megbetegedés inkább a gyermekeket érinti ezután? Fotó: Getty Images

Más korcsoportban fog terjedni

Ruiyun Li, az Oslói Egyetem kutatója a fertőző légúti betegségek vizsgálatakor azt találta, hogy a COVID-19 okozta megbetegedés egészen más korcsoportokban terjedhet majd, mint ami a megjelenésekor - és a világjárvány kezdetekor - jellemző volt.

Egy magyar kutató szerint a koronavírust oltott személyek is elkaphatják, így akár külföldről is hazahozhatják, viszont kisebb eséllyel adják tovább. Az oltatlan gyerekek azonban már jóval nagyobb fertőzési veszélyt jelentenek. Kattintson a részletekért!

"Egy igazán hosszú távú, azaz minimum tíz évig tartó immunitási modellt prognosztizálva azt látjuk, hogy a fiatalok körében lesz várható a legmagasabb fertőzési arány, mivel az idősebbek szervezetének már ismerős lesz a vírus és így várhatóan védekezni is képesek lesznek ellene" - mondta Li.

Endémia vagy pandémia

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ottar Bjornstad, a norvég-amerikai kutatócsapat másik tagja szerint különbséget kell tennünk az endémiás járványok (himlő, pestis) és a nagy világjárványok között abból a szempontból is, hogy azok milyen korcsoportba tartozó embereket képesek megbetegíteni. Az 1889-1890-es influenzajárvány nagyrészt a hetven évesnél idősebb felnőttekkel végzett és valószínűleg a HCoV-OC43 vírus megjelenése okozhatta. Ugyanezt a vírus ma már enyhébb, bizonyos földrajzi helyekhez köthető állandó járványos (endemikus) megbetegedést okoz, és főleg a 7-12 hónapos gyermekeket érinti.

Bár a vérrögképződési zavarok csak nagyon ritkán jelentkeznek az AstraZeneca-féle koronavírus-vakcinával beoltottak körében, a szövődménnyel érintettek között igen magas a halálozási arány - állaptották meg brit kutatók a legfrissebb vizsgálataik alapján. A kockázat ráadásul a fiataloknál a duplájára nő az 50 év felettiek rizikójához képest - olvassa el a teljes cikket !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.