Koronavírus: ezek a gyógyszerek segíthetik a kezelést

Rövidesen megkezdi három, más betegségek ellen alkalmazott gyógyszerhatóanyag hatékonyságának klinikai tesztjét a COVID-19 kezelésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO) - jelentette be szerdán Genfben az ENSZ egészségügyi szakosított szervezete.

"Örömmel jelentjük be a Szolidaritás Kísérlet nevű vizsgálat új szakaszát, amelynek során három gyógyszerrel végzünk kísérletet, a malária súlyos formája ellen alkalmazott artesunattal, a bizonyos daganatos betegségek kezelésére használt imatinibbel és az immunrendszer zavarainak kezelésére alkalmazott infliximabbal" - közölte Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Kitért rá, hogy a három gyógyszert egy független szakértőkből álló csoport választotta ki. A kísérleteket 52 ország több mint 600 kórházában végzik majd.

Más betegségek ellen kifejlesztett gyógyszereket tesztel a WHO a COVID-19 kezelésére
Más betegségek ellen kifejlesztett gyógyszereket tesztel a WHO a COVID-19 kezelésére. Fotó: Getty Images

A gyógyszerek kipróbálására indított új klinikai kísérletekkel a WHO újabb eszközöket keres egyebek mellett a COVID-19 okozta halálozási arány és a kórházi ápolás időtartamának a csökkentésére. A végleges eredményeket a tervek szerint szeptemberben teszik majd közzé.

Több gyógyszer is elbukott már a COVID-19-cel szemben

A világszervezet tavaly indította el a Szolidaritás Kísérletet. A 2020 októberében nyilvánosságra hozott elsődleges eredmények szerint a 13 ezer páciens körében vizsgált négy szer - a remdesivir, a hidroklorokin, a lopinavir és az interferon - csak kis hatással volt vagy semmilyen hatást nem gyakorolt a globális halálozásra, a kórházban ápolt betegek lélegeztetőgépes kezelésére és a kórházi ápolás időtartamára.

Erkölcsi botrány a vakcinák körül

Egy nap alatt több mint 700 ezer új fertőzöttet regisztráltak világszerte. Részletek itt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A múlt héten a kétszázmilliomodik koronavírus-fertőzöttet jelentették a WHO-nak, mindössze hat hónappal azután, hogy a világban elérték a 100 milliós határt. Azt is tudjuk, hogy a tényleges szám ennél jóval magasabb" - hangsúlyozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz. "Mindnyájunktól függ, hogy elérjük-e a 300 millió fertőzöttet, és ha igen, milyen gyorsan. Ha a jelenlegi tempó folytatódik, a jövő év elején meghaladhatjuk a 300 millió bejelentett fertőzöttet" - tette hozzá. A WHO-t egyre jobban aggasztja az az általa erkölcsi botránynak minősített tény, hogy míg a gazdag országok vakcinakészleteket halmoznak fel, addig a fejlődő országokban gondot okoz a legveszélyeztetettebb rétegek beoltása is.

Új-zélandi kutatók szerint nem lehetetlen az új koronavírus eradikálása, azaz van rá esély, hogy végleg megszabaduljunk a pandémiától. A témáról ide kattintva olvashat bővebben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.