A koronavírus-járvány harmadik hulláma erősebbnek bizonyul, mint az eddigiek. A brit mutáns ugyanis rendkívül gyorsan terjed és sokakat megbetegít. "A koronavírus bárhol jelen van, bárki hordozhatja, és bárkit megfertőzhet" - hívták fel a figyelmet . Épp ezért nem árt átismételni, milyen tünetek esetén gyanakodhatunk arra, hogy mi is elkaptuk.
Ezek esetén foghatunk gyanút
Már azzal is sokat tehetünk a mielőbbi gyógyulásért és a járvány megfékezéséért, ha időben felismerjük a koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket magunkon vagy másokon. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a láz, a száraz köhögés, a légszomj, valamint az íz- és a szaglásérzékelés zavara, de sokaknál előfordul hasmenés, levertség és izomfájdalom is. A tünetek jelentkezhetnek együtt vagy önállóan is.
Mit tegyünk?
Ha a fentieket észleljük, lehetőleg ne menjünk közösségbe, hanem maradjunk otthon, amíg a tünetek el nem múlnak. Háziorvosunkat ne személyesen, hanem telefonon keressük fel. Ha kikérdezésünk alapján felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja, akkor az orvos tesztet rendel el.
Az új típusú koronavírus okozta fertőzés enyhe tünetek esetén nem igényel kórházi kezelést, otthon is lehet gyógyulni. A háziorvos ráadásul már felírhatja receptre a favipiravir tartalmú gyógyszert az otthon gyógyuló enyhe és középsúlyos betegeknek, ezzel pedig megakadályozható a betegség súlyosbodása. Ám ha állapotromlás - például nem múló láz, nehézlégzés vagy komoly tüdőgyulladás - lép fel, akkor kórházi kezelésre van szükség.
Koronavírus: 3 hét alatt ennyit romlott a hazai helyzet - kattintson!