Koronavírus: ezekkel a gyógyszerekkel kezelik

Nem létezik olyan csodaszer, amely 100 százalékos hatékonysággal képes lenne megelőzni vagy gyógyítani az új koronavírus okozta megbetegedést. Ezzel együtt léteznek olyan készítmények, amelyek hatékonyan alkalmazhatók a COVID-19 kezelésére.

Mit tehetünk a koronavírus-fertőzés megelőzése érdekében? Részletek itt.

Mivel egy teljesen új gyógyszer kifejlesztése hosszú éveket igényel, így a mostani világjárványban egyelőre az orvosok olyan hatóanyagokat próbálnak meg hasznosítani, amelyek már forgalomban vannak valamilyen más gyógyjavallattal - írja dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész, gyógynövénykutató a pirulakalauz.hu oldalán megjelent cikkében. Mint írja, a potenciálisan hatékony szereket jellemzően számítógépes modellezéssel próbálják felderíteni a fertőzés jellegzetességeit figyelembe véve, majd a gyakorlatban is kipróbálják, hogy kiderüljön, valóban hasznosak-e.

Magyarországon is alkalmazzák a remdezivir hatóanyagot COVID-19-betegek kezelése során
Magyarországon is alkalmazzák a remdezivir hatóanyagot COVID-19-betegek kezelése során. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A szakember arra vállalkozott, hogy összefoglalja a COVID-19 kapcsán már elfogadott kezelési módszereket. A Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján nem talált részletes információkat a kezelési ajánlásokról, ellenben az Egyesült Államok orvosi és közegészségügyi kutatásokat végző ügynökségének (National Institutes of Health, NIH) weboldalán igen. A NIH leírása szerint járóbetegek és oxigénpótlásra nem szoruló fekvőbetegek esetében nincs szükség sem vírusellenes, sem immunmoduláns kezelésre. A súlyosabb állapotban lévő betegeknél viszont szükség esetén remdezivirt és dexametazont is alkalmazhatnak a kezelőorvosok.

A remdezivir egy vírusellenes készítmény, amelyet az ebola vírusa ellen fejlesztettek ki, míg a dexametazon egy gyulladáscsökkentő. Ugyancsak ezt a két hatóanyagot javasolja alkalmazásra az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) honlapja is, míg a kutatás és klinikai tesztelés fázisában lévő szerek között további 64 szert említ meg. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapjáról pedig az derül ki, hogy jelenleg tíz olyan hatóanyag és kezelési mód indikáción túli alkalmazását támogatják, amelyet eredetileg nem a COVID-19 kezelésére engedélyeztek.

Egyre több mentős fertőződik meg a koronavírussal Magyarországon - számolt be Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke. Minderről bővebben olvashat az nlc.hu cikkében ide kattintva .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.