Koronavírus: fény derülhet a járvány utóhatásaira

Pályázatot hirdet a poszt-COVID-jelenségek vizsgálatára a Magyar Tudományos Akadémia: olyan kutatók jelentkezését várja, akik a koronavírus-járvány okozta egészségügyi, társadalmi, kulturális és egyéb problémák feltárására és megoldására adhatnak válaszokat.

Amerikai felmérések szerint az érintettek csaknem negyedénél jelentkeznek új egészségügyi problémák a koronavírus-fertőzés lezajlását követően. Részletek itt.

"A koronavírus nem csupán közvetlen veszélyt jelent az emberre, de hosszú távon is hatással lehet testi és lelki egészségünkre. Legalább ilyen fontos az is, hogy tisztában legyünk az általa okozott járvány társadalmi-gazdasági hatásaival" - hangsúlyozta közleményében az MTA a pályázat kihirdetése kapcsán. A koronavírus-fertőzés nyomán tapasztalható jelenségek kutatására az MTA úgynevezett nagy kockázatú pályázatot hirdet. Ezek igen jelentős, esetleg kimagasló, nem várt eredményekkel kecsegtető pályázatok, amelyeknél a kutatási célok megvalósítása bizonytalan, ezért a kutatás támogatása jelentős kockázatot hordoz magában. A pályázatok értelemszerűen fokozott szakmai ellenőrzést igényelnek, vagyis a támogatásuk nem folytatható, ha világossá válik, hogy a kitűzött célok nem valósulnak meg.

A koronavírus-járvány utóhatásainak kutatására hirdet pályázatot az MTA
A koronavírus-járvány utóhatásainak kutatására hirdet pályázatot az MTA. Fotó: Getty Images

Az MTA új pályázatán elnyerhető teljes támogatási időszak legfeljebb két év lehet, a második év támogatásának feltétele pedig az első évre ígért kutatási eredmények sikeres teljesítése. Az első évre fordítható támogatási keret 200 millió forint. A pályázatra Magyarországon költségvetési vagy alapítványi támogatásból működő kutatóközpontokhoz, kutatóintézetekhez, egyetemi, közgyűjteményi, kórházi-klinikai és más, kutatási tevékenységet is végző intézményekhez tartozó kutatók, kutatócsoportok jelentkezhetnek.

Pályázni idén november 30-ig folyamatosan lehet. A pályázatok értékelése és a támogatói döntések meghozatala két ciklusban történik: a július 30. és szeptember 30. között benyújtott pályázatokról október 29-ig, míg az október 1. és november 30. között beadott pályázatokról december 30-ig dönt az MTA főtitkára. A pályázatok értékelését a pályázatok tudományterületétől függően az MTA főtitkára által felkért eseti tudományos értékelő testület végzi. A teljes pályázati kiírás az MTA honlapján olvasható.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.