Koronavírus: gyorsan gyengül az idősek védettsége

Egy angliai kutatás szerint hónapokkal a COVID-19 elleni védőoltás beadása után meredeken csökken az idősotthonok lakóinak védettsége. Az eredmények alapján a kutatók az idősek ismételt emlékeztető oltását javasolják.

A tizenévesek és a fiatal felnőttek számára is járhat súlyos következményekkel, ha oltatlanul kapják el a koronavírust .

Ápolási otthonokban élő, több mint 15 ezer ember vizsgálatával a kutatók kimutatták, hogy három-hét hónappal a védőoltás után a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedés és a halálozás elleni védettség harmadával csökkent - írta meg a The Guardian online kiadása. A védelem gyengülése sokkal élesebb, mint amit a fiatalabbaknál tapasztaltak, ahol ugyan a fertőzés elleni immunitás gyengül, de a súlyos betegség elleni védelem hosszabb távon is erőteljesnek tűnik.

koronavírus, COVID-19, oltás, vakcina, Miskolc
Brit kutatók szerint az idősotthonokban élőket félévenként célszerű lehet beoltani COVID-19 ellen. Fotó: MTI/Vajda János

"Azt látjuk, hogy az immunitás gyengülésével az otthonok lakóinál növekszik a fertőzés, a kórházba kerülés és a halálozás veszélye , illetve a növekedés meglehetősen nagynak tűnik. Ez arra utal, hogy a bentlakók számára talán nem elég az évente beadott oltás" - mondta el Laura Shallcross, a University College London közegészségügyi szakértője, a tanulmány szerzője. A friss eredmények - melyeket egyelőre szakértői elbírálás előtt, online tettek közzé - a Vivaldi elnevezésű kutatás részét képezik, amelyben az angliai Covid-osztályok dolgozóit és 331 ápolási otthon lakóit kísérték figyelemmel 2020 decembere és 2021 decembere között.

A kutatók azt találták, hogy két adag vakcina 85 százalékban akadályozta meg az otthonok lakóinak kórházba kerülését és 94 százalékban a halálozást a második dózis után 2-12 héttel. A védelem azonban csökkent: három-hét hónappal az oltás után már csak 54 százalékban védett a kórházi ápolástól és 63 százalékban akadályozta meg a halálozást. A 19 ezer Covid-osztályos dolgozó átlagéletkora 45 év volt, náluk a fertőzés elleni védelem 50 százalékról 42-re csökkent három hónap elteltével. Súlyos megbetegedés elleni védelmük azonban nem gyengült jelentősen - nagyon kevés volt azoknak a száma, akiket kórházban kellett ápolni.

Amikor az otthonok lakói ősszel megkapták a harmadik, emlékeztető oltást, a súlyos megbetegedés elleni védelem visszaugrott 90 százalékra, a halálozás elleni pedig 98 százalékra. Azonban az első adatok szerint ez a védelem is ugyanúgy csökken, mint a korábbi. "Ismételt emlékeztető oltásokra lenne szükség a jövőben az idősotthonok lakói körében, mivel náluk viszonylag gyorsan csökken az immunitás. A félévenkénti emlékeztető oltás adataink alapján ésszerű lehet" - magyarázta Shallcross.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.