Gyorsan emelkedik az újabban feljegyzett koronavírus-fertőzöttek és a fertőzéshez köthető halálesetek száma egyes ázsiai és csendes-óceániai országokban - közölte szerdán Kaszai Takesi, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nyugat-csendes-óceáni regionális igazgatója. A statisztikák elsősorban a vírus rendkívül fertőző delta variánsa miatt romolhatnak a szakértők szerint.
"A járvány kritikus szakaszában van"
Kaszai online sajtótájékoztatóján elmondta: a térségben feljegyzett koronavírus-fertőzöttek száma a globálisan feljegyzett esetszámok tíz százalékát, míg a halálesetek száma a globális halálesetek nyolc százalékát tette ki a térségben. Macui Tamano, a WHO regionális irodájának az egészségügyi vészhelyzeti információkért és kockázatértékelésért felelős vezetője közölte: az elmúlt 24 órában Japánban, Malajziában, a Fülöp-szigeteken és Vietnamban jegyezték fel a legtöbb új fertőzöttet egy nap alatt. Eközben Kínában, Szingapúrban és Mongóliában kevesebb fertőzöttet regisztráltak a szigorú közegészségügyi és távolságtartási intézkedések közepette, valamint a nagy átoltottságnak köszönhetően - tette hozzá.
A WHO regionális igazgatója szerint a járvány "kritikus szakaszában" van, így két forgatókönyvvel lehet számolni a következő hónapokban. Az egyik forgatókönyv szerint sikerül csökkenteni a koronavírus-járvány kockázatát, és a szezonális influenzához, valamint egyéb, védőoltások által megelőzhető betegségekhez hasonlóan lehet kezelni a SARS-Cov-2 koronavírus okozta betegséget ( COVID-19 ).
A másik forgatókönyv esetében azonban további veszélyesebb variánsok alakulhatnak ki, amelyek még könnyebben terjedhetnek, súlyosabb megbetegedéseket okozhatnak, és ellenállhatnak a vakcináknak. "El akarjuk kerülni ezt a forgatókönyvet és a vele járó összes egészségügyi, társadalmi és gazdasági költséget, ha lehetséges" - jelentette ki Kaszai. "Ennek legjobb módja, ha minden tőlünk telhetőt megteszünk most a vírus terjedésének megakadályozása érdekében" - fogalmazott.