Koronavírus: így alakul ki a legerősebb védelem

Vannak, akik ezért nem oltatják be magukat a koronavírus ellen, mert már átestek a fertőzésen. Azonban egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a gyógyultaknak is érdemes felvenniük az oltást, ugyanis azzal jelentősen erősebbé tehetik a COVID-19 elleni immunitásukat.

A COVID-19 elleni immunvédelem kialakulhat természetes úton - vagyis megfertőzés révén - vagy a védőoltás által. Azonban egyre több kutatás jut arra az eredményre, hogy a kettő kombinációja, az úgynevezett hibrid immunitás nyújtja a legerősebb védelmet a súlyos megbetegedés és az elhalálozás ellen - számolt be róla az NBC News. Mint írták, a felgyógyulás után beoltott személyek az új variánsokkal szemben is ellenállóbbak lehetnek.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Az úgynevezett hibrid immunitás nyújtja a legerősebb védelmet.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Így akár százszor több antitestünk is lehet

"Valóban drámai növekedést mutat az immunitás szintje azoknál a gyógyultaknál, akik legalább egy adag oltást megkaptak. Még a legveszélyesebbnek tarott koronavírus -változatok némelyikével szemben is 100-szor több antitest alakul ki így, mint pusztán a megfertőződés által" - ismertette Shane Crotty, a kaliforniai La Jolla Immunológiai Intézet immunológus professzora.

Az Oxford/AstraZeneca-oltás vezető fejlesztői szerint a mostani koronavírus-járványt okozó SARS-CoV-2 koronavírus hatása hamarosan a náthát is okozó szezonális koronavírusfajtákéhoz lesz hasonló.

Az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem molekuláris mikrobiológiai és immunológiai adjunktusa, Fikadu Tafesse és kollégái is arra jutottak kutatásaik során, hogy sokkal erősebb védelem alakul ki a gyógyultaknál akkor, ha be is oltatják magukat. Ez azért is nagyon fontos felfedezés, mert egyénenként változik, hogy a fertőzés leküzdése után milyen erős és mennyire tartós védelem alakul ki - egyesek például a felgyógyulás után nem sokkal igen fogékonnyá válnak az újrafertőződésre az alacsony antitestszint miatt. Azonban már egyetlen oltás után is "az egekbe szökik" az antitestek száma a gyógyultaknál - magyraázta Deepta Bhattacharya, az Arizonai Egyetem immunológus professzora.

Ez lehet a hibrid immunitás titka

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakértők szerint a védőoltás és a megfertőződés is aktiválja az úgynevezett B-sejteket, amelyek így antitesttermelésbe kezdenek. A hibrid immunitással rendelkezők szervezetében azonban jóval magasabb ezen memóriasejtek szintje, mint a kizárólag egyféle védelemmel rendelkezőknél. Ez állhat tehát a kiugróan magas antitestszint hátterében.

A koronavírus elleni védőoltásban részesült várandós nők átadják a védelmet újszülöttjeiknek - állapította meg egy nemrég közzétett új tanulmány.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.