Koronavírus: ilyen hatással van a gyerekekre

Egy új tanulmány szerint a gyerekeknél "elhanyagolhatóan kicsi" a koronavírus-fertőzésből származó súlyos betegség és elhalálozás.

Bár úgy tűnik, Magyarországon a szülők többsége örül annak, ha normál rendben indul újra az oktatás, sokan azért tartanak tőle, hogy mi történne, ha a gyerekek zárt közösségeiben is felütné a fejét a járvány. Egy friss brit kutatás azonban, úgy tűnik, megnyugvást hozhat, nem kevesebbet állít ugyanis, mint hogy a gyerekeknél "elhanyagolhatóan kicsi" a koronavírus -fertőzésből származó súlyos betegség és elhalálozás.

Az eddigi legnagyobb kutatás a témában

Kijelentésüket az eddig legnagyobb témában végzett kutatásra alapozzák, melyben az Angliában, Skóciában és Walesben kórházba került COVID-19-betegek kétharmadának esetét vizsgálták ki, és mindössze 6 halálesetet találtak 19 év alattiak körében, ráadásul mindegyik áldozatnak volt valamilyen alapbetegsége. Az The Guardian által ismertetett , a The British Medical Journal-ban (BMJ) publikált kutatás alapját az a 69 516 beteg képezte, akik 2020. január 17-e és július 3-a között SARS-CoV-2-fertőzéssel kerültek kórházba Angliában, Skóciában és Walesben. Ez összesen 260 intézményt jelentett, a betegek életkora pedig 0-tól, azaz újszülöttektől 106 éves korig terjedt. Ez körülbelül az összes kórházba került páciens kétharmadát tette ki. Közülük 651, azaz kevesebb mint 1 százalék volt a 19 év alatti, és e csoport szintén kevesebb mint 1 százaléka, mindössze 6 eset végződött halállal, ám az áldozatok mindegyikének volt valamilyen alapbetegsége.

A kutatók szerint a gyerekek nyugodtan visszamehetnek az iskolába szeptembertől. Fotó: Getty Images
A kutatók szerint a gyerekek nyugodtan visszamehetnek az iskolába szeptembertől. Fotó: Getty Images

Az 1 év alattiakra veszélyesebb

"Mindannyian súlyos alap- és társult betegségekkel küzdő gyermekek voltak" - mondta Calum Semple, a Liverpooli Egyetem gyermekegészségügyi és járványügyi professzora, a tanulmány egyik vezető szerzője, melyet a nemzetközi súlyos akut légúti megbetegedések és veszélyes fertőzések konzorciuma készített. Hozzátette: a betegségek között rák és súlyos idegrendszeri-, vér- és szívbetegségek is voltak.

Koronavírus: ez a gyerekek szerepe a terjedésben Nagyobb eséllyel kapja el egy gyermek egy felnőttől a koronavírus-fertőzést, mint fordítva - derült ki egy új kutatásból. A részletekért kattintson korábbi cikkünkre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány másik vezető szerzője, Dr. Olivia Swann, az Edinburgh-i Egyetem gyermekkori fertőző betegségek klinikai előadója elmondta, a gyermekek kórházba kerülésének abszolút kockázata kicsi, ahogyan a súlyos lefolyású COVID-19 megbetegedés kialakulásáé, vagy a fertőzés következtében bekövetkező halálé is.

Azok között a gyerekek között azonban, akik az intenzív ápolásra szorultak, az egy év alattiak esetében háromszor akkora volt a súlyos betegség kialakulásának, illetve az elhalálozásnak a kockázata, bár ebbe beleszámolták a koraszülött, az adott kórházban született és diagnosztizált fertőzötteket is.

Az elhízott gyerekek kockázata is nagyobb

Szintén kétszer-háromszor nagyobb volt az esélye arra a fekete bőrű gyermekeknek, hogy intenzív ellátásra szorulnak. "Az etnikai hovatartozás körüli problémák nagyon bonyolultak" - mondta Semple, hozzátéve, a többi között magyarázatot adhat rájuk a közösségben való nagyobb kitettség is. A professzor megjegyezte, vannak továbbá olyan alapbetegségek is, mint például a magas vérnyomás, ami gyakoribb a színes bőrűek között. Azoknak a fekete gyerekeknek azonban, akik teljesen egészségesek voltak, nem voltak extra kockázatai - szögezte le Semple, és azt üzente az édesanyáknak, biztonságos, hogy visszaengedjék gyermekeiket az iskolába.

Az elhízott gyermekek esetében szintén nagyobb a kockázat. A 10-14 éves korosztály esetében, körükben gyakoribb volt a több szervi gyulladásos szindróma kialakulása, egy olyan új állapoté, mely feltételezhetően szintén a COVID-19-hez köthető. A kutatók szerint sikerült olyan tüneteket azonosítaniuk vizsgálatuk során, melyek segíthetnek e szindróma jobb diagnosztizálásában és remélik, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is kibővíti majd ezek alapján a betegség meghatározását. A talált, gyakran előforduló szimptómák a többi között a kiütések, kötőhártya-gyulladás, hasi fájdalom, hányás és alacsony vérlemezkeszám voltak. "A gyermekek egész teste, de főképp a bőr és a bél van gyulladásban" - magyarázta Swann.

Semple hangsúlyozta, a szülőket bátorítani kell, hogy visszaküldjék a gyerekeket az iskolába, hiszen az nem lesz számukra káros. Swann és Semple saját gyermekeiket is visszaküldik tanulni a hagyományos iskolai oktatásba - derült ki a cikkből.

Koronavírusos lett az egyik ifivezető, két hétre leáll a Gyermekvasút - további részletek társportálunk, az nlc.hu cikkében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra