A járvány tavaly decemberi kitörése óta több mint 45 ezer megbetegedést regisztráltak Kínában, a halálesetek száma pedig meghaladta az 1100 főt. A fertőzések elsősorban a járvány gócpontjának számító Hupej tartományt, azon belül is a 11 millió lakosú Vuhan városát érintik. Kínán kívül mindeddig további 27 országban jelent meg a vírus, bár jóval kisebb esetszámban, illetve elsősorban behurcolt megbetegedésekként. a Belügyminisztérium kedden kiadott közleménye szerint Magyarországon koronavírusos megbetegedés nem ismert, magyar állampolgár fertőzöttségéről jelentés nem érkezett.
Fogékonyabbak lehetnek a férfiak?
Egy január 30-án megjelent, a vuhani Jinyitan kórházban ápolt 99 koronavírusos beteg adatait bemutató tanulmány szerint a páciensek 68 százaléka férfi, átlagéletkoruk pedig 55 és fél év. Egy február 7-én publikált, a Vuhani Egyetem kórházában kezelt 138 beteg adatait felvonultató elemzés a férfiak 54 százalékos arányáról, valamint 56 éves átlagéletkorról számolt be. Végezetül egy február 9-i , összesen 1099 fertőzött beteg adatait feldolgozó kimutatás szerint a betegek több mint 58 százaléka férfi, az átlagéletkor pedig 47 év.
Mindezek alapján úgy tűnik tehát, hogy a COVID-19 főként idős férfiaknál okoz fertőzést és megbetegedést. Megoszlik ugyanakkor a tudósok véleménye arról, hogy vajon a statisztikai eltérések mögött valóban a nemek közötti biológiai különbségek húzódnak-e meg.
"A nők alacsonyabb érzékenysége a vírusfertőzések iránt részben talán az X kromoszóma nyújtotta védelemnek köszönhető, részben pedig nemi hormonoknak, amik szerepet játszhatnak mind a veleszületett, mind a szerzett immunitásban" - olvasható a vuhani Jinyintan kórház már említett tanulmányában. Hasonló megállapításra jutott egy 2017-es, az Iowai Egyetemen folytatott kutatás is, aminek során a kutatók egérkísérletekkel próbálták meg kideríteni, miért érintett több férfit a 2002-2003-ban csaknem világméretű járványt kiváltó SARS. A SARS kórokozója szintén egy - állatokról az emberre átterjedt - koronavírus, ráadásul ennek genomja mintegy 80 százalékban azonos a COVID-19-ével. Bár az egérkísérletek eredményei nem feltétlenül érvényesek az emberekre is, mindazonáltal a vizsgálatok alapján a hím rágcsálók kimutathatóan fogékonyabbak voltak a fertőzésre, mint a nőstények.
Korai lenne még következtetéseket levonni
"Amikor egy új vírussal van dolgunk, akkor az egész populáció fogékony rá" - hangsúlyozta a Business Insidernek nyilatkozva Aaron Milstone, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem járványügyi szakértője. Hozzátette, nem tartja valószínűnek, hogy az emberek egy adott részhalmaza sebezhetőbb lenne a többieknél. Kitért rá továbbá, hogy a jelenlegi járvánnyal kapcsolatban egyelőre igen limitált mennyiségű adat áll csupán a kutatók rendelkezésére, ráadásul előfordulhat, hogy sok esetet még nem is fedeztek fel, ezáltal nem is jelentettek. "Egyelőre nem tudunk még eleget arról, mi történik pontosan" - szögezte le a szakember.
A Vuhani Egyetem február 7-i tanulmánya egyébként megemlíti, hogy a kutatók nem találták jelentős eltérést a férfiak és nők arányát tekintve sem az intenzív osztályon kezelt betegek, sem az egyéb kórházi osztályokon kezelt páciensek között. E tekintetben az eredmények tehát eltérnek a Jinyitan kórház korábbi, január 30-i riportjában megjelentektől. Ez utóbbi főként olyan páciensekre fókuszált, akik kapcsolatba kerültek a vuhani halpiaccal, ahonnan a járvány kiindult. Mi több, a vizsgált páciensek többsége valójában a piacon dolgozó férfiak közül került ki.
Forrás: businessinsider.com